Ένα, αναντίρρητα, είναι το ματς της 11ης αγωνιστικής ημέρας που προσελκύει πάνω του τα βλέμματα των ποδοσφαιρόφιλων του νομού μας, και αυτό δεν είναι άλλο από το ντέρμπι ανάμεσα στον Ηρακλή Πολυκάρπης και την Ομόνοια Βογατσικού.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Στην πιο ελκυστική, λοιπόν, αναμέτρηση της 11ης «στροφής» της φετινής σεζόν, ο πρωτοπόρος, Ηρακλής Πολυκάρπης, υποδέχεται την 2η της βαθμολογίας, Ομόνοια Βογατσικού και θέλει διακαώς τη νίκη, έτσι ώστε, να συνεχίσει μεν το αήττητο σερί του, αλλά και να κάνει ένα μεγάλο βήμα προς την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Από την άλλη η Ομόνοια Βογατσικού θα κάνει τα πάντα για να πάρει το διπλό από την Πολυκάρπης και τους τρεις βαθμούς που θα την οδηγήσουν ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τους «πράσινους».

Τέλος, να θυμίσουμε, ότι στην περσινή αγωνιστική περίοδο και στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με σκορ 3-3.

Σε ό, τι, τώρα, αφορά τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας, που έπεται των δύο πρωτοπόρων στη βαθμολογία ομάδων, αυτός, αλήθεια είναι, πως υποδέχεται στο ΔΑΚ Καστοριάς, τον ΑΣ Νταηλάκη, με γνώμονα να «γράψει» τη πέμπτη νίκη του εντός έδρας και όγδοη συνολικά στο πρωτάθλημα, ώστε να παραμείνει σε τροχιά τίτλου.

Από την άλλη, στο… στρατόπεδο των «κυανόμαυρων» του Γιάννη Τσεμπερίδη, το συγκεκριμένο ματς το βλέπουν σαν «στοίχημα» και θα βάλουν τα δυνατά τους για να πετύχουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Τέλος, να θυμίσουμε, ότι την τελευταία που ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας υποδέχτηκε στην έδρα του, για το πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας, τον Νταηλάκη, ήταν στην 16η αγωνιστική την περίοδο 2017-2018 και είχε με πάρει τη νίκη με σκορ 2-0.

Ο Παναργειακός χωρίς πολύ άγχος, καθώς βρίσκεται στην 4η θέση με 9 λιγότερους βαθμούς από τον Ηρακλή, υποδέχεται στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού την Δόξα Κορησού και θα επιδιώξει να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις των τελευταίων τριών αγώνων (δύο νίκες και μια ισοπαλία).

Από πλευράς Κορησού, αλήθεια είναι ότι θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα (1-2) από την Πολυκάρπη και σίγουρα θα κάνει ότι περνάει από το… χέρι της για να το πετύχει.

Τέλος, να θυμίσουμε, ότι στην περσινή αγωνιστική περίοδο και στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, ο Παναργειακός είχε επικρατήσει των «μαυραετών» με σκορ 6-0.

Μετά από δύο σερί ήττες η Πεντάβρυσος θέλει να επαναφέρει τα χαμόγελα στις τάξεις της και θα ψάξει να το κάνει αύριο στην κόντρα της με τον ΑΟ Κάστωρ στο γήπεδό της, ενώ, οι «βυσσινί» από την άλλη, «καίγονται» για τους τρεις βαθμούς της νίκης, έτσι ώστε, να έχουν ελπίδες για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Τέλος, να θυμίσουμε, ότι στην περσινή αγωνιστική περίοδο και στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής η Πεντάβρυσος είχε γνωρίσει την ήττα από τον Κάστορα με σκορ 4-5.

«Μάτια» μόνο για νίκη έχουν Δόξα Αμπελοκήπων και ΑΕ Γραμμοχωρίων στην αυριανή μεταξύ τους κόντρα, καθώς και οι δύο βρίσκονται στην 10η θέση με 10 βαθμούς. Οι παίκτες του Ιορδάνη Ντίμτσιου θέλουν να το… πιάσουν από εκεί που το άφησαν στην 10η αγωνιστική, να πετύχουν τη δεύτερη σερί νίκη τους και να πάρουν τους τρεις βαθμούς που είναι πολύτιμοι για τη συνέχεια.

Από την άλλη, τα «ελάφια» θα επιχειρήσουν, από τη μία, να βάλουν «φρένο» στον βαθμολογικό τους… κατήφορο, ενώ, από την άλλη, να πετύχουν την τρίτη νίκη μακριά από το… σπιτικό τους.

Η 11η και τελευταία «στροφή» του α΄ γύρου της φετινής σεζόν ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση Γράμμος Μαυροχωρίου – ΑΕ Βιτσίου, στην οποία οι «κυανόλευκοι» θέλουν να επανέλθουν στις νίκες -μετά την ήττα τους στο Βογατσικό- και να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Τον πρώτο ή τους πρώτους πόντους στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο θα ψάξουν, από την άλλη, οι «Ενωσίτες» του Χρήστου Σαραμπίνα, σε μια- κατά τ’ άλλα- αναμέτρηση, που μοιάζει με «εξίσωση» δύσκολη.

Τέλος, να θυμίσουμε, ότι στην περσινή αγωνιστική περίοδο και στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής ο Γράμμος Μαυροχωρίου είχε πάρει τη νίκη από την ΑΕ Βιτσίου με σκορ 4-2.