Η διοργάνωση της Basket League για τη σεζόν 2017-2018 έφτασε στο τέλος της βρίσκοντας, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, πρωταθλητή Ελλάδος τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κατέκτησε τον 36ο τίτλο στην ιστορία του.

Ωστόσο, χρειάστηκαν πέντε αναμετρήσεις με τον έτερο διεκδικητή του τίτλου, Ολυμπιακό, για να αναδειχθεί πρωταθλητής της φετινής σεζόν.

Οι δύο ομάδες, που δικαιωματικά θεωρούνται οι καλύτερες ομάδες του ελληνικού μπάσκετ, συναντήθηκαν για 12η διαδοχική φορά σε τελικό πρωταθλήματος.

Στις 17 Ιουνίου το απόγευμα, έγινε στο ΟΑΚΑ ο πέμπτος και τελευταίος τελικός των πλέι-οφ της Basket League, ανάμεσα στους δύο «αιωνίους». Ισόπαλοι με 2-2 στα προηγούμενα τους παιχνίδια, οι «ερυθρόλευκοι» του Γιάννη Σφαιρόπουλου κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τους «πράσινους» του Τσάβι Πασκουάλ, στην πιο κρίσιμη και καθοριστική αναμέτρηση, για την κατάκτηση της κορυφής του φετινού πρωταθλήματος. Με την έναρξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός με καλάθια του Πρίντεζη προηγήθηκε αρχικά με 0-4. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, με τους Αντετοκούνμπο και Γκιστ να δίνουν λύσεις και να να συμβάλλουν δυναμικά στο σκορ, βοηθώντας το τριφύλλι να προηγηθεί με 10-4 στο 6ο λεπτό.

Όμως, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν εξίσου αποτελεσματική και έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους, με Πρίντεζη και Παπανικολάου, να ισοφαρίσουν με 10-10 στο 7ο λεπτό και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά με το ΜαΚλίν να κάνει το 10-13.

Μάταια προσπάθησε ο Καλάθης να ανατρέψει το σκορ, ενώ αντίθετα ο Μπόγρης τη δεδομένη στιγμή, αποδείχθηκε εξαιρετικά εύστοχος πετυχαίνοντας τις δύο βολές που σφράγισαν την πρώτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να προηγείται 14-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός, βρέθηκε αρχικά να αυξάνει το προβάδισμά του, αλλά έπειτα από συνεχή λάθη κι ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μάντζαρη, έδωσε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά με 31-30.

Με τη λήξη του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται 31-35 έπειτα από τις επιτυχημένες προσπάθειες Ρόμπερτς και ΜακΛίν.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου καθυστέρησε αρκετά, όταν οπαδοί πέταξαν μπουκάλια με νερό προς τον πάγκο του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να αποσυρθούν στα αποδυτήρια. Μόλις ο αγώνας ξεκίνησε, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον έναν πόντο (34-35) με τρίποντο του Ρίβερς, το οποίο ήταν και το πρώτο των «πρασίνων».

Από εκεί και πέρα, παρά την άμεση απάντηση του Πρίντεζη, ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος να ανατρέψει το σκορ· ενεργοποίησε την άμυνά του και έπειτα από ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Γκιστ στο 25ο λεπτό, πήρε πάλι προβάδισμα με 40-39. Αυτό ήταν που έδωσε στον Παναθηναϊκό και το ψυχολογικό πλεονέκτημα, αφού ο Λοτζέσκι, πετυχαίνοντας ένα ακόμα τρίποντο, μεγάλωσε τη διαφορά στους 6 πόντους και διαμόρφωσε το σκορ σε 51-45 στο 28ο λεπτό. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Παππά να κρατήσει τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ. Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό να χάνει με 60-50, και τον Μιλουτίνοφ να βρίσκεται εκτός παρκέ με 5 φάουλ.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου, ο Παππάς «πήρε φωτιά» και συνέβαλε σημαντικά στο να αποκτήσει η ομάδα του διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε τους 14 πόντους στο 32ο λεπτό όταν ο Μάικ Τζέιμς με καλάθι και φάουλ έκανε το 68-52.

Ο Παναθηναϊκός με την ψυχολογική υποστήριξη των φιλάθλων του, συνέχισε να ανεβάζει ταχύτητα παίζοντας εξαιρετική άμυνα και επίθεση. Μάλιστα, στις εξέδρες βρισκόταν και ο Greek Freak, Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος εμψύχωνε διαρκώς τον αδερφό του Θανάση, αλλά και τους υπόλοιπους παίκτες των «πρασίνων». Στο 36ο λεπτό, το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 72-55 και όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει. Έτσι, με τη λήξη και του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ήταν πλέον επίσημα πρωταθλητής Ελλάδας, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το τελικό σκορ 84-70.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αφιέρωσε την 36η κατάκτηση του πρωταθλήματος της Basket League για τη σεζόν 2017-18 στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή στις 10 Ιουνίου. Χάρη σ’ αυτόν, ο Παναθηναϊκός θεωρείται σήμερα η καλύτερη ομάδα του ελληνικού μπάσκετ και μία από τις καλύτερες του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Οι αγώνες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού για τον νικητή του πρωταθλήματος της Basket League είχαν πάντοτε μεγάλο ενδιαφέρον και όλος το φίλαθλο μπασκετικό κοινό βρίσκεται εν αναμονή πλέον της νέας σεζόν, ανεξαρτήτως της ομάδας που υποστηρίζουν!