«Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή», λέει η γνωστή σε όλους ρήση, πατώντας, δίχως άλλο, «γάντι» στην περίπτωση της αναμέτρησης στο γήπεδο του Νταηλάκη ανάμεσα στους «κυανόμαυρους» του Γιάννη Τσεμπερίδη και τα «ελάφια» του Μπάμπη Θεοχάρη, στην οποία, τελικά, νικητές αναδείχθηκαν οι πρώτοι με σκορ 1-0.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Επιπλέον, ο Νταηλάκης– πλην της νίκης του επί της Α.Ε. Γραμμοχωρίων– είχε κι ένα έξτρα κέρδος στη 12η αγωνιστική ημέρα, μιας κι ευτύχησε να εκμεταλλευτεί την ήττα του Γράμμου Μαυροχωρίου στην Κορησό από τη Δόξα με σκορ 1-0, καθώς και του ρεπό του Ηρακλή Πολυκάρπης, με αποτέλεσμα να αναρριχηθεί στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας, όμως, τους ίδιους πόντους (20) με τους «πράσινους» του Γιώργου Σαββίδη, που βρίσκονται στην 4η.

Σε ό, τι, τώρα, σχετίζεται με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, ήταν, θα έλεγε κανείς, ένα ματς πολύ «γεμάτο» από πλευράς θεάματος, μιας και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την επιστροφή τους στις επιτυχίες, παίζοντας αμφότερες πάρα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο στο πρώτο -κύρια- ημίχρονο, διάστημα στο οποίο έχασαν καλές ευκαιρίες για γκολ, με σημαντικότερη, όμως, εκείνη του 30ου λεπτού για τους γηπεδούχους, κατά την οποία ο Χρήστος Καραγιαννίδης σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ωστόσο, το παιχνίδι είχε σε πρωταγωνιστικό ρόλο τη γηπεδούχο ομάδα, της οποίας οι παίκτες στο διάστημα αυτό ενέτειναν τις προσπάθειές τους για γκολ, που, αλήθεια είναι, ότι άγγιξαν σε αρκετές περιπτώσεις, με τη σημαντικότερη όλων να καταγράφεται στο 69’, όταν ο Στέλιος Χαραλαμπίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα να βρει στο οριζόντιο δοκάρι.

Κι ενώ ο Νταηλάκης πίεζε για το γκολ που θα του έδινε την ευκαιρία να πάρει «κεφάλι» στο σκορ και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για τη νίκη, τα «ελάφια» στο 68’ διευκόλυναν το «έργο» του, καθότι έμειναν με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, εξαιτίας της αποβολής με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του Γιώργου Παπαρίζου.

Έτσι, στο 78’ οι «κυανόμαυροι» έλυσαν τον… γόρδιο δεσμό με το γκολ, βλέποντας τον Λευτέρη Τσακλίδη να σημαδεύει δίχτυα για το τελικό σκορ 1-0.

Διαιτητές: Τζάμος, Δημητριάδης, Σιδερίδης Χ.

ΑΣ ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ: Μητσόπουλος, Καραβασίλης, Σαρηπανίδης, Ταχμαζίδης (75’ Καπράλος), Τζιώτζης, Σαμαράς (63’ Παπαηλιάδης), Σαββόπουλος, Χαραλαμπίδης, Τσακλίδης, Καραγιαννίδης (85’ Παπαρούπας)

ΑΕ ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Στεργιάδης, Χρήστου (83’ Κασαπίδης), Καμπερογιάννης, Μπαϊραχτάρης, Παπαρίζος, Γακίδης, Κωτσόπουλος (72’ Αποστόλου), Ηλιόπουλος, Παρασκευόπουλος, Rapo (84’ Σουκαλόπουλος), Παπαδάμου