Η Εθνική Ελλάδος “άδειασε” από ενέργεια με το Βέλγιο να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο νικώντας με 78-45.

Η Εθνική μας ξεκίνησε στην αρχική της πεντάδα με τις Μάλτση, Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Σπανού και Καλτσίδου. Το Βέλγιο μπορεί να προηγήθηκε με 3-0, όμως οι Ελληνίδες βρήκαν πόντους από το «ζωγραφιστό» και μέσω βολών και προηγήθηκαν με 6-3, ενώ βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ με 9-5, όντας και η τελευταία φορά που βρέθηκαν μπροστά. Από εκείνο το σημείο και μετά το Βέλγιο έτρεξε ένα σερί 11-2 κάνοντας το 16-11. Η Μέσεμαν με τη Βάλτερς όμως βρίσκονταν σε καλή ημέρα από νωρίς και χάρη στους δικούς τους πόντους το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 24-15.

Στη β’ περίοδο ο Κώστας Κεραμιδάς αποφάσισε να «τρέξει» περισσότερο τα κορίτσια του στο transition γι’ αυτό και προήλθε η μείωση σε 24-18, ενώ η παρουσία της Φασούλα έδωσε τις απαιτούμενες βοήθειες, με την Εθνική να χτυπάει κυρίως από σουτ κοντινής απόστασης. Παράλληλα όμως οι Ελληνίδες ήταν πιο συγκεντρωμένες στην άμυνα, έχοντας δεχτεί στα πρώτα 4 λεπτά μόλις 4 πόντους που προήλθαν από βολές. Το τρίποντο της Μέσντα επανέφερε τη διαφορά στο +9 για το Βέλγιο, με την Ελλάδα να παλεύει αλλά να δείχνει σημάδια κόπωσης, με χαρακτηριστική την εικόνα της αρχηγού, Εβίνας Μάλτση, που δυσκολευόταν να βρει τα συνήθη νούμερα της. Η διαφορά μεγάλωνε διαρκώς με το Βέλγιο να κλείνει το ημίχρονο όντας μπροστά με 40-29.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με την Εθνική να τα βάζει με την αστοχία της προσπαθώντας να πετύχει ένα καλάθι από τα 6,75, όμως οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά είχαν 0/11 τρίποντα. Χαρακτηριστικό της επιθετικής δυσκολίας της Ελλάδας στο γ’ δεκάλεπτο είναι πως σε 5’ λεπτά αγώνα οι παίκτριες μας πέτυχαν μόλις 2 πόντους. Το Βέλγιο δεν φαινόταν να επηρεάζεται από την κακή κατάσταση της Εθνικής μας και έφτασε τη διαφορά στο +20 (53-33), με την περίοδο να κλείνει στο 61-36.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Εθνική να έχει παραδώσει πνεύμα. Η Μάλτση ήταν η μόνη που προσπαθούσε να βοηθήσει στο σκορ, με τον Κεραμιδά στα τελευταία λεπτά να δίνει ευκαιρίες σε όλα τα κορίτσια μιας και το αποτέλεσμα είχε κριθεί, με το Βέλγιο να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο και την Εθνική μας να μένει στην 4η θέση, κέρδισε όμως την ευγνωμοσύνη και την αγάπη όλων των φίλων του μπάσκετ.