Ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τρείς «άσσοι», ένα διπλό και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά μόλις 17 φορές δίχτυα.

Πρωταθλήτρια και μαθηματικά στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣ Καστοριάς από σήμερα η Α.Ε. Γραμμοχωρίων, μετά τη νίκη της επί του ΑΟ Κάστωρ με 2-5. Τέσσερις αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος τα «ελάφια» έχουν 13 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Παναργειακό που πλέον δεν γίνεται να την πιάσει στην κορυφή. Την αρχή για τη νίκη και ταυτόχρονα την επίτευξη του στόχου της έκανε ο Νάκος στο 6ο λεπτό, όμως στο 30′ ο Τσαγκάλης έφερε το ματς ξανά στα… ίσα. Εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του έδωσε ο Τράσιας, μόλις ένα λεπτό αργότερα, και πάλι ο Νάκος στο 59′ ανέβασε την διαφορά στο 1-3, ενώ ο Γρηγόρης Μηλιός στο αμέσως επόμενο λεπτό έκανε το 1-4. Στο 62′ ο Τσετεροκλής έγραψε το 1-5 και το τελικό 2-5 διαμόρφωσε ο Σταμούλης στο 65′. Τέλος, να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παίκτη παιχνίδι με 10 παίκτες καθώς ο Νάκος αντίκρυσε στο 67′ την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Την ευκαιρία στην Α.Ε. Γραμμοχωρίων να σφραγίσει από τώρα την κατάκτηση του πρωταθλήματος έδωσε ο Παναργειακός καθώς ήρθε ισόπαλος, εκτός έδρας, με σκορ 1-1 με την Α.Ε. Βιτσίου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν (1-0) με το αυτογκόλ του Παπαθανασίου στο τρίτο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν είναι να ισοφαρίσουν με τον Σάκη Καρανάσιο στο 28′.

Η Κορησός ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια από το ντέρμπι των «μαυραετών» επικρατώντας των Αμπελοκήπων με 2-0. Το προβάδισμα στην ομάδα του έδωσε ο Βασίλης Μηλιάτης στο 11ο λεπτό του αγώνα από τα 11 μέτρα, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 89′ ο Κουζίνας.

Εύκολα πήρε τη νίκη στο γήπεδο του από την Πεντάβρυσο ο Γράμμος Μαυροχωρίου επικρατώντας της με το ευρύ 4-0. Ο Φιλκοτσίδης άνοιξε το σκορ στο 21′, ο Βαγγέλης Γάκκιας στο 60′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ο Κότορι στο 70′ έκανε το 3-0 και ο Παπαχρήστος στο 85′ το τελικό 4-0.

Ο Νταηλάκης επικράτησε εντρός έδρας του Ηρακλή Πολυκάρπης με 2-0 έχοντας τον Τσακλίδη για ακόμη μία φορά πρωταγωνιστή και αυτό γιατί ο συγκεκριμένος παίκτης πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του. Πιο αναλυτικά στο 32′ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-0 και στο 83′ το τελικό 2-0. Ενώ, επίσης, να σημειωθεί πως ο Ελευθεριάδης του Νταηλάκη αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 40′.

Τέλος, η Αστραπή Μεσοποταμίας παίρνει τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς έχει αγώνα με τον Κεραυνό Χιλιοδένδρου που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.