Ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο έχανε με 12 πόντους, όμως με αδιανόητο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο κι επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 27-2, νίκησε τη Μονακό 76-62 και θα διεκδικήσει τον τίτλο της Euroleague.

Αποστολή – Κάουνας: Κωνσταντίνος Μελάγιες, gazzetta.gr

Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την Euroleague αφού έκαμψε την αντίσταση του Μονακό και τη νίκησε με 76-62. Οι Πειραιώτες μετά από ένα ημίχρονο που… πνίγηκαν στο άγχος, σούταραν με πολύ χαμηλά ποσοστά και δεν κατάφεραν να παίξουν το μπάσκετ το οποίο μας έχουν συνηθίσει, φρόντισαν και άλλαξαν τα δεδομένα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μεταμορφώθηκαν σε άμυνα κι επίθεση, έβγαλαν αδιανόητη ενέργεια και με διαστημικό μπάσκετ πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στον ένατο τελικό στην ιστορία τους.

Από την άλλη πλευρά η «πρωτάρα» σε Final Four διαχειρίστηκε άψογα τις συνθήκες του αγώνα, έβγαλε τρομερή ενέργεια και δικαίως πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (21/05).

Το ξεκίνημα του ημιτελικού είχε μπόλικο άγχος με τους παίκτες του Ολυμπιακού να αστοχούν τρεις φορές εξ επαφής και να δίνουν το δικαίωμα στη Μονακό να προηγηθεί με 4-8 (5’). Η αμυντική λειτουργία των αντιπάλων ήταν αρκετά επιθετική κι η πίεση πάνω στη μπάλα ασφυκτική με αποτέλεσμα τα καλάθια να είναι σπάνια και το σκορ να αλλάζει ελάχιστα (6-12, 7’). Τα δύο τρίποντα του Τζέιμς βρήκαν απάντησε σε ισάριθμα από Βεζένκοβ και Παπανικολάου κι έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-20.

Η είσοδος των Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ έδωσε περισσότερη ενέργεια την ίδια ώρα που ο Κώστας Σλούκας δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα της Μονακό και μοίραζε ασίστ. Ο ΜακΚίσικ ήταν αυτός που ισοφάρισε στους 22 πόντους (13’), όμως ο Λόιντ με 6 δικούς του πόντους επανέφερε γρήγορα την ομάδα του σε θέση οδηγού (25-31, 16’). Το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου είχε κακές επιλογές στην επίθεση και τον Οκόμπο να στέλνει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων (28-38, 19’).

Ο Ολυμπιακός δεν ήθελε να αφήσει την ευκαιρία να περάσει χωρίς να εξαντλήσει τις πιθανότητες και βγήκε πιο αγριεμένος από τα αποδυτήρια. Η άμυνα ανέβασε την πίεσή της και στην επίθεση Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ μείωσαν σε 37-41 (23’). Το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς δεν στάθηκε ικανό να κόψει τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων» με τα τρίποντα από Παπανικολάου και Βεζένκοβ να αυξάνουν το σερί σε 14-0 και φυσικά να βάζουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ (43-41, 26’) και… φωτιά στην εξέδρα. Ο ρυθμός είχε αλλάξει ξεκάθαρα, η ενέργεια στην άμυνα πλέον έφτανε στα επίπεδα στραγγαλισμούς κι οι Μονεγάσκοι ασφυκτιούσαν. Ο Βεζένκοβ με τον «Παπ» συνέχιζαν να σκοράρουν με τον Φαλ και τον Γουόκαπ να δημιουργούν τις προϋποθέσεις γα 56-43 (30’).

Το μόνο που χρειαζόταν πλέον ήταν άμυνα και ηρεμία. Η Μονακό είχε το ταλέντο και την επιθετική ικανότητα να αντιδράσει και ο Τζέιμς έκανε το 60-53 (35’). Απέμενε ένα πεντάλεπτο, ο Σλούκας έδωσε ηρεμία και… τάισε τον Φαλ ο οποίος ξεκίνησε έναν διαγωνισμό καρφωμάτων με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ίχνος ανησυχίας. Η κόρνα της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την πρόκριση με 76-62 και τουλάχιστον 6.000 οπαδούς του να ζητάνε το ευρωπαϊκό την Κυριακή.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Φυσικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός μπήκε με καταιγιστικό τρόπο και επικράτησε με το αδιανόητο 27-2 επιμέρους σκορ. Η διαφορά πήγε στους 13 πόντους (56-43) και στη συνέχεια είχαν την εμπειρία να διαχειριστούν πνευματικά τα συναισθήματά τους.