Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού οι πρωτοπόροι, εύκολα ή δύσκολα, προχώρησαν με νέες νίκες στα ματς της 17ης αγωνιστικής, μετατοπίζοντας έτσι το ενδιαφέρον για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Έναν ακόμη ‘’κρίκο’’ στην… αλυσίδα των επιτυχιών του πρόσθεσε ο ΑΓΣ Καστοριάς, ο οποίος, αφού έκανε τα εύκολα δύσκολα, κατάφερε, τελικά, να περάσει νικηφόρα και από το γήπεδο της Χλόης, επικρατώντας του τοπικού και μαχητικού ΑΟ Κάστωρ, στο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι, με σκορ 0-1.

Οι ‘’ερυθροκίτρινοι’’ μπορεί να μην ενθουσίασαν με την εμφάνισή τους, ωστόσο, αυτό που μέτρησε γι’ αυτούς ήταν το 15ο ‘’τρίποντό’’ τους στο πρωτάθλημα και η διατήρησή τους στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου, παράλληλα, παρέμειναν αήττητοι, ενώ, από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι, παρά την ήττα τους, άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις και θα μπορούσαν με λίγη τύχη να κάνουν τη… ζημιά, γνωρίζοντας, τελικά την ήττα, που ήταν και η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας.

Στη 2η θέση με διαφορά 5 βαθμών από την κορυφή, πλην, όμως, με ένα ματς λιγότερο (την Τετάρτη 22 Μαρτίου θα διεξαχθεί ο αγώνας εξ’ αναβολής Μαυροχώρι-Καλλιθέα), διατηρήθηκε ο ‘’Μέγας Αλέξανδρος’’ Καλλιθέας, μετά την επιβλητική νίκη που σημείωσε με το εμφατικό σκορ 7-0 επί της ‘’Δόξας’’ Κορησού.

Σημειώνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, η ‘’Αστραπή’’ Μεσοποταμίας επικράτησε εύκολα του Κρόνου με σκορ 4-0, παραμένοντας σε τροχιά ανόδου.

Δεν ανέδειξε – μετά από αρκετά χρόνια – νικητή το El Clαsico μεταξύ ‘’Ηρακλή’’ Πολυκάρπης και ‘’Γράμμου’’ Μαυροχωρίου, το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1, με τις δύο ομάδες να προσθέτουν από ένα βαθμό στο ενεργητικό τους. Το ματς ήταν πολύ δυνατό και πλούσιο σε θέαμα μόνο στο α’ ημίχρονο, ενώ, αντίθετα, στην επανάληψη το θέαμα περιορίστηκε αισθητά.

Η έκπληξη της ημέρας σημειώθηκε στους Αμπελοκήπους, όπου η ΑΕ Γραμμοχωρίων απέσπασε έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό μετά το τελικό σκορ 0-0, επιβεβαιώνοντας την ανοδική της πορεία, αφού συμπλήρωσε 4 ματς χωρίς ήττα.

Ισόπαλο, όπως και στον α’ γύρο, έληξε το ματς μεταξύ ‘’Ομόνοιας’’ Βογατσικού και Νταηλάκη, με τις δύο ομάδες να προσθέτουν από έναν βαθμό στο ενεργητικό τους. Στα αξιοσημείωτα της πολύ δυνατής αναμέτρησης ήταν ότι ο διαιτητής κ. Στυλιάδης έδειξε συνολικά 14 κίτρινες κάρτες!!!

Τέλος, τη ρεβάνς του α’ γύρου (3-2), πήρε ο Παναργειακός, επικρατώντας άνετα των ‘’Ελπίδων’’ Μεσοποταμίας με το ευρύ σκορ 5-1. Η νίκη αυτή για τους ‘’κοκκινόμαυρους’’ ισοδυναμεί με βαθμολογικό και, κύρια, ψυχολογικό ‘’οξυγόνο’’, αφού αγνοούσαν το ‘’τρίποντο’’ εδώ και επτά αγωνιστικές.