Με νίκες ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το 2020 οι τρεις πρωτοπόροι της Α΄ κατηγορίας Givova Hellas. Παρέμεινε αμετάβλητη η κορυφή.

Ηρακλής Πολυκάρπης, Ομόνοια Βογατσικού και Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας πήραν τους τρεις βαθμούς, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής, από την Δόξα Κορησού, τον Γράμμο Μαυροχωρίου και την ΑΕ Γραμμοχωρίων αντίστοιχα και συνεχίζουν να προπορεύονται στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ, μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Δόξα Αμπελοκήπων απέναντι στον Κάστορα.

Το διπλό και με ανατροπή πέτυχε ο πρωτοπόρος Ηρακλής Πολυκάρπης στην Κορησό κόντρα στην τοπική Δόξα με σκορ 1-2. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν αρκετά νωρίς (11′) με τον Μηλιάτη (1-0), όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν στο 37′ να φέρουν το παιχνίδι ξανά στα… ίσια με αυτογκόλ του Λαζαρίδη (1-1), σε προσπάθειά του να διώξει πάνω στην γραμμή το σουτ του Βαγγέλη Καραμήτρου.

Πέντε λεπτά αργότερα (42′) οι παίκτες του Γιώργου Σαββίδη έφεραν το παιχνίδι… τούμπα με τον Σπύρο Καρανάσιο (1-2) και να πάρουν τους τρεις βαθμούς, χάριν στους οποίους διατηρήθηκαν μόνοι στην κορυφή.

Τέλος, να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν των αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς ο Πέτρος Τσαρνέλας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 85′.

Στο Βογατσικό η τοπική Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε απόλυτα τον παράγοντα έδρα και πήρε τη νίκη από τον μαχητικό Γράμμο Μαυροχωρίου. Συγκεκριμένα, οι «αρκούδες» προηγήθηκαν στο σκορ (1-0) με τον Πατσογιάννη στο 16′, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (58′) είχαν δοκάρι με τον Τσολακάκη και λίγα λεπτά πιο μετά (66′) ο Λαζαρίδης έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά μαχητικοί καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ σε 2-1 με τον Τσαδήλα στο 74′.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας με… όπλο τον Γιάννη Χασάι πήρε εύκολα το διπλό στο Μανιάκοι από την ΑΕ Γραμμοχωρίων με το ευρύ σκορ 0-5. Οι παίκτες του Πασχάλη Δημητρίου μπήκαν «φουριόζοι» από το πρώτο κιόλας λεπτό και με τον άνθρωπο γκολ, Γιάννη Χασάι να πετυχαίνει στο 3ο μόλις λεπτό από τα 11 μέτρα το 0-1, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 19′ έκανε το 0-2. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44′) ο Θωμάς Σιαραφέρας ανέβασε τον πήχη του σκορ στο 0-3.

Στην επανάληψη το… πολυβόλο της Καλλιθέας (Χασάι), συνέχισε να «πυροβολάει» κάνοντας στο 61′ το 0-4, ενώ στο 85′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 0-5. Μετά τη νέα βαριά ήττα στο πρωτάθλημα τα «ελάφια» έμεινα στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς.

Στην 4η θέση παρέμεινε ο Παναργειακός που επικράτησε εύκολα της Πενταβρύσου στο γήπεδό της με σκορ 1-4. Οι παίκτες του Βαγγέλη Σιώμου είχαν από την αρχή του αγώνα την υπεροχή προηγήθηκαν με πέναλτι στο 6′ με τον Γιώργο Τσαμτσάκη, όμως λίγα λεπτά αργότερα, στο 11′ συγκεκριμένα ήρθε ξανά η ισορροπία στο ματς, με αυτογκόλ του Ιωαννίδη.

Οι «κοκκινόμαυροι» αντέδρασαν άμεσα και μέσα σε τρία λεπτά πέτυχαν ακόμη δύο γκολ, με τον Τσιγαρίδα στο 13′ και τον Παπαηλία στο 15′, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 40′ και πάλι ο Τσιγαρίδας.

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2020 και ο ΑΣ Νταηλάκης που πήρε τη νίκη στην έδρα του από την τελευταία της βαθμολογίας ΑΕ Βιτσίου με σκορ 5-1.

Οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ήργη, όμως, στο 20′ οι «Ενωσίτες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Τραϊανό. Πέντε λεπτά αργότερα (25′), ο Σπυριδωνίδης έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 45′ ο Στρυμπώνης διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νταηλάκης μπήκε συγκεντρωμένος, έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και με τον Σαββόπουλο στο 70′ από την άσπρη βούλα έκανε το 4-1, ενώ το τελικό σκορ (5-1) διαμόρφωσε ο Ζήκος στο 90′.

Η 10η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με ένα ματς-ντέρμπι θα έλεγε κανείς, καθώς ΑΟ Κάστωρ και Δόξα Αμπελοκήπων μέτρησαν τις δυνάμεις στους στο γήπεδο της Χλόης, έχοντας φόντο την παραμονή στην κατηγορία, με τους «μαυραετούς» να παίρνουν την πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια με σκορ 2-3 και μάλιστα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Και τι δεν έγινε στο πρώτο ημίχρονο! Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη και τους τρεις βαθμούς, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 8ο λεπτό με τον Λάζαρο Τρυφόπουλο (0-1), όμως, στο 28′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν (1-1) με τον Κοσμά Κυριακού, ενώ στο 42′ ο Αλέξανδρος Κυριακού έκανε την ανατροπή (2-1) και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του. Η απάντηση της Δόξας Αμπελοκήπων ήταν άμεση και στο 45′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάζαρου Τρυφόπουλου έφερε και πάλι την απόλυτη ισορροπία (2-2).

Ο Κάστορας, τελικά λύγισε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης (87′) όταν ο Πέτρος Μπούνας πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του, χάριν του οποίου πήρε μια μεγάλη νίκη και τρεις βαθμούς που θα φανούν πολύτιμοι για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.