Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στο πολυαναμενόμενο ντέρμπι της Λάρισας.

Οι «βυσσινί» νίκη??αν μέσα στο κλειστό της Νεάπολης τον ΓΣΛ και αποσπάστηκαν κατά δύο βαθμούς από τους συμπολίτες τους στη δεύτερη θέση του βόρειου ομίλου της Β΄ Εθνικής, αποκτώντας έτσι μεγάλο προβάδισμα στο κυνήγι της δεύτερης θέσης. Στην κορυφή, άλλωστε, ο Αίολος Αστακού προς το παρόν δείχνει να μην πιάνεται…

Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού έκλεισε τον πρώτο γύρο αήττητη, καθώς πέρασε χωρίς να δυσκολευτεί και από την Κατερίνη, όπου νίκησε τον Πιερικό Αρχέλαο 77-59 και ισοφάρισε το ρεκόρ που δημιούργησαν πέρυσι οι Μαχητές Δόξας Πεύκων για το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της κατηγορίας (14-0).

Επέστρεψε στις νίκες το Στρατώνι

Έστω και δύσκολα το Στρατώνι κατόρθωσε να νικήσει την ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 87-81 και να κατακτήσει το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα για το 2016 έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες, στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο. Η ομάδα της Χαλκιδικής χρειάστηκε πάντως… υπερωρίες μέχρι να τα καταφέρει, καθώς το ματς διήρκεσε 2 ώρες και 10 λεπτά και περιείχε συνολικά 57 φάουλ, συμπεριλαμβανομένων και των τεσσάρων τεχνικών ποινών που καταλογίστηκαν -οι δύο στον Γιαννουζάκο και από μία σε Αρνίδη, Καραϊσκάκη!

Η ΕΑΚ Θεσσαλονίκης αποδείχθηκε αξιόμαχος αντίπαλος στο ντεμπούτο του Δημήτρη Τσούρμα στον πάγκο, αφού δεν άφησε σε κανένα σημείο το Στρατώνι να ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά από 8 πόντους. Η ΕΑΚ πλησίασε μάλιστα στους δύο πόντους (83-81) με 24» να απομένουν, ωστόσο ο Αμπατζάς ήταν εύστοχος σε τέσσερις ελεύθερες βολές και έτσι το Στρατώνι ήταν αυτό που πήρε τη νίκη, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα της Καλαμαριάς στην 5η συνεχόμενη ήττα.

Ο Ερμής Λαγκαδά συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα, αφού στο τελευταίο λεπτό κατάφερε και πέρασε νικηφόρα από την Καστοριά έχοντας όμως ως σύμμαχο την διαιτησία σε καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης, (που προερχόταν από 5 σερί νίκες) και έμεινε πλέον μόνος του στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε το Ανατόλια στα Διαβατά, δίνοντας τέλος σε ένα σερί 7 ηττών.

Οι Τιτάνες Παλαμά έσπασαν ένα σερί 10 ηττών με τη νίκη τους επί του Πολύγυρου στην παράταση, την πρώτη τους στο πρωτάθλημα έπειτα από τρεις και πλέον μήνες (από τις 18 Οκτωβρίου είχαν σημειώσουν την άλλη νίκη τους), ενώ σπουδαία νίκη πέτυχε και το Αργος Ορεστικό, το οποίο κατέβαλλε με 70-68 το Αγρίνιο, που πήγε στην Καστοριά χωρίς τον πρώτο του σκόρερ (Ναούμης).