Με νίκη ξεκίνησε ο ΓΠΟ Καστοριάς στην πρεμιέρα των play out της Α΄ Εθνικής κατηγορίας, επικρατώντας με 2-0 του Οδυσσέα Μοσχάτου!

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι η ομάδα μας έδειξε επηρεασμένη από τον χαμηλό ρυθμό που επέβαλε η αντίπαλη ομάδα με αποτέλεσμα στο πρώτο 20λεπτο οι δυο ομάδες να απειλούν μόνο με στατικές φάσεις.

Ο Οδυσσέας Μοσχάτου πέτυχε τέρμα σε μια φάση η οποία διακόπηκε αρκετά νωρίτερα από την ορθή υπόδειξη οφσάιντ του επόπτη. Η ομάδα μας στο ημίωρο ανέβασε στροφές και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ της Μουστάκη με το σουτ της Marlene σε πρώτο χρόνο να βρίσκει σε σώματα αντιπάλου και την Κώττη να εκμεταλλεύεται την σύγχυση στα αντίπαλα καρέ και να πλασάρει την αντίπαλη τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια ακολούθησε ωραία συνεργασία από τις Τρυγούτη και Φασίδου με την τελευταία να βγάζει εξαιρετική σέντρα στην Τζιάρα η οποία με προβολή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Μελανό σημείο ο τραυματισμός της Μαρίας Καπνίση (Οδυσσέας Μοσχατου) , με τον οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα μας κυρίαρχη χωρίς ωστόσο να έχει μεγάλη ευκαιρία. Στη συνέχεια η ομάδα μας συνέχισε να απειλεί με στατικές φάσεις(κόρνερ) ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις καλές εκτελέσεις της Τζιάρα.

Στο σημείο που η ομάδα μας είχε τον πλήρη έλεγχο σε μια απόφαση του διαιτητή να δώσει έμμεσο φάουλ υπέρ της ομάδας μας δημιουργήθηκε αναστάτωση που επέφερε την αποβολή της αρχηγού Παπακώστα (Οδυσσέας Μοσχατου) με απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω εξύβρισης στον διαιτητή ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα αποβλήθηκε η γυμνάστρια της ομάδας για έντονες διαμαρτυρίες, η οποία δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από την στιγμή που ο αντίπαλος έμεινε με παίχτη λιγότερο, η ομάδα μας σπατάλησε κλασικές ευκαιριες να διπλασιάσει τα τέρματά της με τις Μάρκου, Σαιχ, Κυριζάκη και Τζιάρα με την τερματοφύλακα Καβούρη (Οδυσσέας Μοσχάτου) να αντιδράει εξαιρετικά.

Από την στιγμή που δεν καταφέραμε να κλειδώσουμε το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά η ομάδα μας οπισθοχώρησε με αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη ομάδα να απειλήσει με στατικές φάσεις με την τερματοφύλακα μας Βλασιάδου να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να διατηρεί ανέπαφη την εστία μας. Εν συνέχεια από γρήγορο βολέ της ίδιας με στόχο την Τζιάρα με την τελευταία να δίνει την ασίστ στην Μarlene διαμορφώθηκε το τελικό 2-0 με έξοχο πλασέ.

Ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση στην παίχτρια του Οδυσσέα Μοσχάτου και καλή συνέχεια στην διαδικασία των play out.