Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι με το Φοίνικα η ομάδα της Καστοριάς κερδίζοντας άνετα στην Πτολεμαΐδα με σκορ 80-69 (ημ. 47-31)

Το σκορ μοιάζει κολακευτικό για το Φοίνικα που βρέθηκε στο -25 στο 31ο αλλά στο τέλος κατάφερε να περιορίσει το μέγεθος της ήττας σε μια βραδιά που δεν ήταν καλός.

Ο Φοίνικας είχε άσχημα ποσοστά ευστοχίας (ήταν και άτυχος σε πολλές φάσεις), ειδικά στα 3ποντα (3/14 στο 1ο ημίχρονο) και έτσι δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από μια Καστοριά που ήταν πολύ καλύτερη σε όλο τον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι βέβαια έχουν το ελαφρυντικό των βασικών απουσιών που όταν επανέλθουν σίγουρα θα βοηθήσουν την ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή στη θέση του οδηγού και άρχισαν να αυξάνουν σιγά-σιγά τη διαφορά που έφτασε το +15 στο 9ο με τον Φοίνικα να έχει σημειώσει μόνο 8 πόντους (8-23).

Στο επόμενο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους (14-39 στο 13ο) και το ημίχρονο τελείωσε 31-47.

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Φοίνικας με 2 τρίποντα μείωσε 37-50 στο 31ο αλλά μέσα σε ένα λεπτό η διαφορά πήγε στο -18 (37-55) στο -22 στο 34ο (39-61) και από εκεί και μετά όλοι περίμεναν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα 12-25, 31-47 (ημ.)

45-70, 69-80 (τελ.)

Φοίνικας Σιδηρόπουλος 12, Μπίγγας 7 (1), Κωνσταντινίδης 3 (1), Τούζος 13 (2), Σταυρίδης 2, Τσολάκης 16 (2), Κοτανίδης, Πανίδης 14 (2), Λαφαζανίδης 2, Παπαδόπουλος, Αθανασιάδης, Εξακουστίδης

Καστοριά Καραβατάκης 8 (2), Ηργής, Πελαγίδης 2,  Τσίμτσιος, Μαρινέλης, Ιατρόπουλος 17, Τερσενιδης 25 (3), Καζαντζίδης 6, Δαραβίγκας 12 (4), Νέστορας 9 Ξάνθης 1, Κορομπίλιας.

Πηγή: e-ptolemeos.gr