Δεν λέει να χάσει στο πρωτάθλημα η Καστοριά 1980 που έφτασε στην 19η συνεχόμενη νίκη της – Ισόπαλο το ντέρμπι για την δεύτερη θέση

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 20η αγωνιστική (7η του β΄ γύρου) του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν τρεις «άσσοι» και δύο «διπλά» και μία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά, 24 φορές δίχτυα.

Στα πλαίσια, λοιπόν, της 20ης αγωνιστικής, που πραγματοποιήθηκε σήμερα, η Καστοριά 1980 επικράτησε εύκολα του ΑΣ Νταηλάκη με 5-0 και έγραψε στο… τεφτέρι της, την 19η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι «ερυθροκίτρινοι», με πρωταγωνιστή τον Αθανάσιο Τσικόπουλο που πέτυχε τα τρία από τα πέντε τέρματά της ομάδας του, έκαναν ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος που θα τους δώσει και το… εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική.

Πιο αναλυτικά, ο Τσικόπουλος στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ στο 22′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 65′ ο Αφεντουλίδης άνοιξε τη διαφορά στο 3-0, ενώ ο Τσικόπουλος στο 76′ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από το σημείο του πέναλτι, όμως, διόρθωσε το λάθος του στο 82′ δίνοντας προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (4-0) στην Καστοριά και ταυτόχρονα, σημειώνοντας χατ-τρικ. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Χασάι στην… εκπνοή του αγώνα.

Κόλλησαν στο «μηδέν» στο ντέρμπι μεταξύ της Δόξας Κορησού και του Παναργειακού, όπου ήρθαν ισόπαλοι (0-0), με τους «μαυραετούς» να είναι αυτοί που βγαίνουν κερδισμένοι, καθώς διατήρησαν τη διαφορά τους στο +5 από τους Αργείτες. Ενώ, να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με έναν παίκτη λιγότερο και αυτό γιατί ο τερματοφύλακάς τους, Δημήτρης Κολλάρας, στο 87′ έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής, αποτρέποντας τους αντίπαλους να πετύχουν κάποιο τέρμα και έτσι ο διαιτητής κ. Πετρόπουλος του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Αν και δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ ότι θα ήθελε, η Αστραπή Μεσοποταμίας, τελικά έφυγε με το διπλό από το γήπεδο του Τοιχιού, επικρατώντας της τοπικής ΑΕ Βιτσίου με 0-2.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ, όμως στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 73ο λεπτό, ο Στεργίου έδωσε την λύση στην Αστραπή και την έβαλε μπροστά στο σκορ (0-1). Λίγο αργότερα (80′) ο Βασίλης Μηλιάτης κατάφερε και αυτός να βρει δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην ΑΕ Γραμμοχωρίων που πήρε τη νίκη στο γήπεδό της από τον Ηρακλή Πολυκάρπης με το Αγγλικό σκορ 5-3!

Σε ένα άκρως ενδιαφέρον -κυρίως στο δεύτερο του μέρος- παιχνίδι, τα «ελάφια» πήραν το προβάδισμα στο 44′ με τον Γρηγόρη Μήλιο (1-0) με το οποίο οδηγήθηκαν και στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Ότι δεν έγινε στο πρώτο ημίχρονο έγινε στο δεύτερο, με τα γκολ να μπαίνουν το ένα πίσω από το άλλο! Οι γηπεδούχοι με την έναρξη, λοιπόν, της αναμέτρησης (49′) πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Αλέξη Λιάπη (2-0), όμως, οι «πράσινοι» μέσα σε τρία λεπτά κατάφεραν να φέρουν, με τα γκολ του Πέτρου Τερέζιου στο 55′ και του Γιάννη Καραμήτρου στο 58′, το παιχνίδι στα… ίσια (2-2). Στο 69′ ο Λάμπρος Νικολαΐδης έβαλε εκ νέου την ομάδα του μπροστά (3-2), ενώ ο ίδιος παίκτης στο 73′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 4-2. Στο 76′ ο Πέτρος Τσαρνέλας μείωσε σε 4-3, ενώ το τελικό 5-3 διαμόρφωσε στο 90’+3′ ο Γουίλιαμ Αντωνιάδης.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Γράμμος Μαυροχωρίου, που πήρε τη νίκη στο γήπεδό του από την Δόξα Αμπελοκήπων με σκορ 3-0.

Οι «κυανόλευκοι» πήραν το προβάδισμα στο 21′ με τον Τσαδήλα, ενώ μέχρι να συμπληρωθεί το 40λεπτο κατάφεραν με τον Φιλκοτσίδη να πετύχουν και δεύτερο τέρμα (2-0). Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 63′ και πάλι ο Φιλκοτσίδης (3-0).

Τέλος, εμφατική νίκη πέτυχε, εκτός έδρας, ο ΑΟ Κάστωρ, επικρατώντας του ΑΣ Πενταβρύσου με το ευρύ σκορ 0-6, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητο σερί του.

Οι «βυσσινί» πετυχαίνοντας τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο πήραν ακόμη μια σημαντική νίκη, που τους εξασφαλίζει μια θέση αρκετά μακριά από την ζώνη υποβιβασμού. Πιο αναλυτικά ο Τζανίδης στο 7′ έκανε το 0-1, ο Εστιάδης στο 35′ το 0-2 και ο Κυριακού στο 39′ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (0-3). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο και στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Εστιάδη πέτυχαν ένα ακόμη γκολ (0-4). Στο 70′ ο Προδρομίδης έκανε το 0-5, ενώ το τελικό 0-6 ήρθε στο 82′ με τον Γρηγοριάδη να μπαίνει και αυτός στην λίστα των σκόρερ.