Ολοκληρώθηκε λοιπόν η 14η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τρείς «άσσοι», και δύο διπλάΑπό πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά μόλις 17 φορές δίχτυα.

Αν και… καρδιοχτύπησε, τελικά πήρε εκτός έδρας τη νίκη η ΑΕ Γραμμοχωρίων από την ΑΕ Βίτσιού με σκορ 1-3. Την αρχή έκανε Σιαραφέρας στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης και έδωσε το προβάδισμα στα «ελάφια», οι γηπεδούχοι αν και δεν κατάφεραν στο 51′ να ισοφαρίσουν με τον Γκάτζιο να μην μπορεί να βρει δίχτυα από το σημείο του πέναλτι, τελικά το πέτυχαν στο 64΄με τον ίδιο παίκτη. Όμως, 11 λεπτά αργότερα έμειναν με έναν παίκτη λιγότερο καθώς ο Τεμέλκος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του διαιτητή. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και με πρωταγωνιστή τον Γρηγόρη Μήλιο κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα στο 80′ και στο 86′ και να πάρουν τη νίκη.

Ο Παναργειακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Αστραπή Μεσοποταμίας επικρατώντας των κιτρινόμαυρων με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Τζανίδης στο 45′ ο Παλαιοδήμος στο 49′ έφερε το ματς ξανά στα… ίσα, ενώ το «χρυσό» γκολ που χάρισε και τη νίκη στους γηπεδούχους πέτυχε στο 67′ ο Σάκης Καρανάσιος.

Την «έκπληξη» στην 14η αγωνιστική έκανε το Νταηλάκη το οποίο επικράτησε στην Κορησό της τοπικής Δόξας με 1-3. Έχοντας πρωταγωνιστή τον Τσακλίδη οι «κυανόμαυροι» καθάρισαν το ματς από το πρώτο, κιόλας, ημίχρονο όπου πέτυχαν και τα τρία τους τέρματα. Πιο συγκεκριμένα ο Τσακλίδης στο 29′ άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα, στο 36′ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, ενώ 2 λεπτά αργότερα πέτυχε και το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων, σημειώνοντας παράλληλα και χατ-τρικ. Το γκολ της τιμής πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Λαζαρίδης στο 72′.

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο φορμαρισμένος Ηρακλής Πολυκάρπης, επικρατώντας αυτή τη φορά με 2-1 του Α.Ο. Κάστωρ και μάλιστα με ανατροπή! Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24′ με τον Σταμούλη, όμως οι γηπεδούχοι 8 λεπτά αργότερα έφεραν το ματς ξανά στα… ίσα με τον Στασινόπουλο. Το γκολ που χάρισε και την νίκη στους πράσινους πέτυχε ο Παπαθωμάς στο 55′.

Με ανατροπή ήρθε η νίκη και για την Δόξα Αμπελοκήπων η οποία επικράτησε του Γράμμου Μαυροχωρίου με 2-1. Ο Βαγγέλης Γάκκιας στο 5ο μόλις λεπτό του αγώνα, έδωσε το προβάδισμα στον Γράμμο, όμως, ο Κουσίδης στο 17′ καταφέρε να ισοφαρίσει. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν και πάλι στο σκορ με τον Βαγγέλη Γάκκια να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων στο 57′ από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Μπούνας στο 69′.

Τέλος, η Πεντάβρυσος παίρνει τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς έχει αγώνα με τον Κεραυνό Χιλιοδένδρου που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.