Μετά από μια αρκετά μεγάλη διακοπή, το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Καστοριάς ξεκίνησε ξανά με τις ομάδες να βγαίνουν και πάλι στα γήπεδα της περιοχής μας!
Έτσι, σήμερα πραγματοποιήθηκαν τα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid), στην οποία σημειώθηκαν δύο «άσσοι» και τέσσερα «διπλά», ενώ δεν είχαμε καμία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά 23 φορές δίχτυα.
Πάμε, όμως, να τα πάρουμε με την σειρά. Στο ντέρμπι μεταξύ της Αστραπής Μεσοποταμίας και του Παναργειακού, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν εύκολα τη νίκη στην έδρα τους από τους Αργείτες με το ευρύ σκορ 6-0 και τους «έπιασαν» στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Στο δεύτερο… σκαλοπάτι της βαθμολογίας παρέμεινε η ΑΕ Γραμμοχωρίων που πήρε με σχετική ευκολία την εκτός έδρας νίκη από την Δόξα Αμπελοκήπων με σκορ 0-4.
Σαρωτικός ήταν ο ΑΣ Νταηλάκης στην εκτός έδρας κόντρα του με τον ΑΣ Πενταβρύσου, του οποίου και επιβλήθηκε με 1-7, έχοντας μάλιστα σε… δαιμονιώδη φόρμα τον Σπυριδωνίδη που πέτυχε τα 4 από τα 7 τέρματά του.
Τη νίκη πανηγύρισε η Δόξα Κορησού στο γήπεδο του Μαυροχωρίου που επικράτησε του τοπικού Γράμμου με 0-1. Ενώ να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με έναν παίκτη λιγότερο για περισσότερο από τον μισό αγώνα, καθώς στο 42′ ο Κυριάκος Ιωαννίδης δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα.
Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2022 η Ομόνοια Βογατσικού που έφυγε από το Τοιχιό με το διπλό, επικρατώντας της ΑΕ Βιτσίου με 0-2.
Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΟ Κάστωρ, μετά από αρκετό καιρό (είχε να πανηγυρίσει τη νίκη από την 5η αγωνιστική), που επιβλήθηκε του Ηρακλή Πολυκάρπης με 2-0 και απομακρύνθηκε από την ζώνη υποβιβασμού.
Δείτε πιο κάτω την εξέλιξη των αγώνων και τους σκόρερ.
ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – ΑΕ ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ 0-4
0-1 στο 7′ Νάκος
0-2 στο 40′ Βελένης
Ημίχρονο 0-2
0-3 στο 49′ Άλεξ
0-4 στο 54′ Νάκος
Τελικό 0-4
ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ – ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 6-0
1-0 στο 5′ Κοκοβίδης
2-0 στο 27′ Παλαιοδήμος Αν.
Ημίχρονο 2-0
3-0 στο 48′ Καραμανίδης Γρ.
4-0 στο 54′ Κοκοβίδης
5-0 στο 65′ Τσακλίδης
6-0 στο 78′ Ταρέλη (πέναλτι)
Τελικό 6-0
Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ 2-0
Ημίχρονο 0-0
1-0 στο 72′ Αμανατίδης
2-0 στο 75′ Εστιάδης
Τελικό 2-0
ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΣ – ΝΤΑΗΛΑΚΗ 1-7
0-1 στο 16′ Σπυριδωνίδης
0-2 στο 20′ Σπυριδωνίδης
0-3 στο 42′ Παπαρούπας
Ημίχρονο 0-3
0-4 στο 51′ Σπυριδωνίδης
0-5 στο 66′ Σπυριδωνίδης
0-6 στο 73′ Αβράμης
0-7 στο 75′ Παπαθωμάς
1-7 στο 77′ Ταχτατζής
Τελικό 1-7
AΕ ΒΙΤΣΙΟΥ – ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ 0-2
0-1 στο 36′ Νούλας
Ημίχρονο 0-1
0-2 στο 88′ Λαζαρίδης (πέναλτι)
Τελικό 0-2
ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ – ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ 0-1
0-1 στο 30′ Δ. Μηλιάτης
42΄ δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα Κυριάκος Ιωαννίδης (Μαυροχώρι)
Ημίχρονο 0-1
Τελικό 0-1
Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής
ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ | – | ΑΕ ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ | 0 | 4 |
ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ | – | ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ | 6 | 0 |
ΑΟ ΚΑΣΤΩΡ | – | ΠΟΛΥΚΑΠΡΗ | 2 | 0 |
ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΣ | – | ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ | 1 | 7 |
ΑΕ ΒΙΤΣΙΟΥ | – | ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ | 0 | 2 |
ΜΑΥΡΟΧΩΡΙ | – | ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ | 0 | 1 |
ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ 1980 | – | ΡΕΠΟ |
Η βαθμολογία
Α/Α | Ο Μ Α Δ Ε Σ | ΤΕΡΜΑΤΑ | ||
1 | ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ 1980 | 32 | 1 | 27 |
2 | ΑΕ ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ | 31 | 17 | 24 |
3 | ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ | 33 | 10 | 20 |
4 | ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ | 22 | 13 | 20 |
5 | ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ | 10 | 7 | 17 |
6 | ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ | 14 | 20 | 13 |
7 | ΜΑΥΡΟΧΩΡΙ | 14 | 15 | 12 |
8 | ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ | 19 | 17 | 9 |
9 | ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ | 12 | 20 | 9 |
10 | ΑΟ ΚΑΣΤΩΡ | 12 | 25 | 8 |
11 | ΠΟΛΥΚΑΠΡΗ | 11 | 20 | 6 |
12 | ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΣ | 10 | 32 | 4 |
13 | ΑΕ ΒΙΤΣΙΟΥ | 3 | 26 | 0 |
Επόμενοι αγώνες – 11ης αγωνιστικής
ΑΕ ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ | – | ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ |
ΠΟΛΥΚΑΠΡΗ | – | ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ |
ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ | – | ΑΟ ΚΑΣΤΩΡ |
ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ | – | ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ 1980 |
ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ | – | ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΣ |
ΑΕ ΒΙΤΣΙΟΥ | – | ΜΑΥΡΟΧΩΡΙ |
ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ | – | ΡΕΠΟ |