Χωρίς άγχος η Καστοριά 1980 έκανε το 21 στα 21! » Δύο στροφές πριν το πέσιμο της… καρό σημαίας συνεχίζεται η «μάχη» για την δεύτερη θέση!

Ολοκληρώθηκε σήμερα το απόγευμα και η 22η αγωνιστική (9η του β΄ γύρου) του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν τρεις «άσσοι» και δύο «διπλά» και μία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά, 17 φορές δίχτυα.

Δύο αγωνιστικές, λοιπόν, πριν την ολοκλήρωση του φετινού πρωταθλήματος, η Καστοριά 1980 έδειξε πως θέλει να φτάσει αήττητη στην κατάκτησή του, επικρατώντας στο γήπεδο της Κορησού της τοπικής Δόξας με 0-3.

Την αρχή για την επίτευξη αυτής της νίκης των «ερυθροκίτρινων» έκανε στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αθανάσιος Τσικόπουλος (0-1), ενώ ο ίδιος παίκτης στο 47′ έκανε και το 0-2. Το τελικό σκορ (0-3) διαμόρφωσε στο 79′ ο Τόσκος. Έτσι η Καστοριά 1980 έγραψε την 21η νίκη της, σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ παράλληλα είναι η ομάδα με την καλύτερη επίθεση με 77 τέρματα, άλλα και άμυνα έχοντας δεχτεί, μόλις, δύο!

Εκμεταλλευόμενος την ήττα της Κορησού, ο Παναργειακός με τη νίκη του, εκτός έδρας, επί της Δόξας Αμπελοκήπων με σκορ 0-1, πέρασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, πέτυχε στο 66′ ο Χρήστου.

Εύκολο απόγευμα είχε η Αστραπή Μεσοποταμίας, που επικράτησε στο γήπεδό της με το ευρύ σκορ 5-1 του Ηρακλή Πολυκάρπης.

Ο Βασίλης Μηλιάτης στο 23′ έβαλε μπροστά στο σκορ (1-0) τους «κιτρινόμαυρους», όμως ο Κώστας Μόσχος με την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, έφερε το παιχνίδι ξανά στα… ίσια (1-1). Στο 55′ ο Μπουτάσης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1), ενώ ο Γρηγόρης Καραμανίδης στο 62′ ανέβασε τη διαφορά στα δύο τέρματα. Το 4-1 ήρθε στο 75′ από τον Λάζαρο Καραμανίδη, ενώ το τελικό 5-1 στο 80′ από τον Παπαθανασιάδη.

Με γκολ στην… εκπνοή (90′) του αγώνα από τον Γουίλιαμ Αντωνιάδη επικράτησε η ΑΕ Γραμμοχωρίων του ΑΟ Κάστωρ και διεύρυνε το αήττητο σερί της, θέλοντας να τερματίσει όσο πιο ψηλά γίνεται στη βαθμολογία.

Τη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε στο γήπεδο του ο Γράμμος Μαυροχωρίου, επικρατώντας της Πενταβρύσου με σκορ 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι αν και πήραν το προβάδισμα στο 8ο, μόλις, λεπτό του αγώνα με τον Κοτανίδη, τελικά δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν για πολύ και στο 19′ ο Φιλκοτσίδης έκανε το 1-1. Η ανατροπή ήρθε στο 21′ με το γκολ του Κρανιά, ενώ στο 82′ ο Τοπαλίδης πλήγωσε την ίδια του την ομάδα και με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τέλος, στο γήπεδο του Νταηλάκη, η τοπική και ομώνυμη ομάδα υποδέχθηκε την ΑΕ Βιτσίου και ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1.

Οι «κυανόμαυροι» στο 52′ είχαν χαμένο πέναλτι με τον Μαλέα, όπου ο Χρήστος Κράτσιος απέκρουσε την μπάλα και έσωσε, προσωρινά, την ομάδα του. Όμως, δέκα λεπτά αργότερα (62′) ο Παπαδάμου κατάφερε να βρει δίχτυα και να κάνει το 1-0. Το γκολ της ισοφάρισης (1-1) θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως το highlight της αγωνιστικής και αυτό γιατί στο 85′ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Χρήστος Κράτσιος με απευθείας εκτέλεσε φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του, τον βαθμό της ισοπαλίας.