Στραβοπάτημα της ΑΕ Γραμμοχωρίων στο Άργος Ορεστικό – Εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία η Αστραπή Μεσοποταμίας και πλησίασε ξανά στον… πόντο

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 19η της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τρείς «άσσοι»ένα διπλό και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά 19 φορές δίχτυα.

Στραβοπάτησε στο Άργος Ορεστικό η πρωτοπόρος της βαθμολογίας ΑΕ Γραμμοχωρίων, όπου γνώρισε την ήττα από τον Παναργειακό με σκορ 3-2. Οι «κοκκινόμαυροι» έχοντας σε… δαιμονιώδη φόρμα τον επιθετικό τους, Σπύρο Καρανάσιο, κατάφεραν μέχρι την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου της αναμέτρησης να προηγούνται με δύο τέρματα! Έτσι λοιπόν, ο Καρανάσιος στο 5ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ στο 14′ έκανε και το 2-0. Ο Αλέξης Λιάπης στο 48′ μείωσε σε 2-1, ενώ ο Γρηγόρης Μήλιος στο 81′ έφερε το ματς ξανά στα… ίσια από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Μπόδας στο 89′.

Αν και τα βρήκε… σκούρα, τελικά έφυγε με το διπλό από το γήπεδο της Κορησού, η Αστραπή Μεσοποταμίας επικρατώντας της τοπικής Δόξας με σκορ 2-3. Την αρχή έκανε ο Αν. Παλαιοδήμος στο 25′ (0-1), ο Λευτέρης Μηλιάτης στο 39′ ισοφάρισε (1-1), όμως ο Αντωνιάδης στο 43′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» (1-2). Ο Κουζίνας στο 66′ έφερε και πάλι την ισορροπία στο παιχνίδι (2-2), όμως ο Ψωμιάδης στο 75′ πέτυχε το τρίτο τέρμα της Αστραπής και χάρισε στην ομάδα του, την πολύτιμη νίκη.

Την ήττα γνώρισε η ΑΕ Βιτσίου στην Πεντάβρυσο από την τοπική και ομώνυμη ομάδα και μάλιστα με ανατροπή, με τον πίνακα του σκορ να σταματάει στο 3-1. Ο Τζιάρας στο 25′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα από το Τοιχιό (0-1), όμως ο Λαζαρίδης στο 60′ ισοφάρισε από την άσπρη βούλα (1-1). Την ανατροπή έκανε ο ίδιος παίκτης στο 85′, ενώ το κερασάκι έβαλε ο Νούλας στο 90’+3′ (3-1).

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο γήπεδο της Χλόης, όπου ΑΟ Κάστωρ και ΑΣ Νταηλάκης κόλλησαν στο «μηδέν» και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Επιβλητική νίκη πέτυχε ο Ηρακλής Πολυκάρπης επί της Δόξας Αμπελοκήπων με το ευρύ σκορ 4-1. Ο Γιάννης Καραμήτρος άνοιξε το σκορ στο 27′ από τα 11 μέτρα (1-0), όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Πελαγίδης έφερε το ματς ξανά στα… ίσια (1-1). Ο Στασινόπουλος στο 60′ και στο 80′ με δύο πολύ όμορφα τέρματα έκανε το 2-1 και το 3-1 αντίστοιχα. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Γιάννης Καραμήτρος στην εκπνοή του αγώνα.

Τέλος, ο Γράμμος Μαυροχωρίου πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς έχει αγώνα με τα Λακκώματα που αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα.