Όπως του έπρεπε και με το παραπάνω ήταν ο 44ος τελικός του κυπέλλου της ΕΠΣ Καστοριάς, με τον Παναργειακό να κατακτά, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι κόντρα στην Αστραπή Μεσοποταμίας, το τρόπαιο.

Έπειτα από δύο χρόνια αδράνειας -λόγω του Covid- πραγματοποιήθηκε σήμερα στο ΔΑΚ Καστοριάς ο τελικός κυπέλλου και μάλιστα με τον κόσμο να γεμίζει, επιτέλους, τις κερκίδες και να ανταμείβετε από το απίστευτο θέαμα που του χάρισαν οι δύο ομάδες!

Συναρπαστικός ήταν, λοιπόν, ο μεγάλος τελικός, με πολλά γκολ, ατελείωτες φάσεις, πολύ κόσμο στην κερκίδα, παράταση, αλλά και πέναλτι! Με τον Παναργειακό να είναι αυτός που τελικά το… σήκωσε, επικρατώντας της Αστραπής Μεσοποταμίας στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 7-8, ενώ το σκορ της κανονικής διάρκειας ήταν 3-3.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειξαν από τα πρώτα, κιόλας, λεπτά την θέλησή τους για να το πάρουν, με τον Παναργειακό να ανοίγει το σκορ (0-1) στο 4ο, μόλις, λεπτό με τον Κυδωνάκη, ο οποίος βγήκε στην κόντρα και πλάσαρε εξαιρετικά τον τερματοφύλακα. Άμεση ήταν η απάντηση της Αστραπής και στο 10′ κατάφερε να φέρει το ματς ξανά στα… ίσια (1-1) με τον Βασίλη Μηλιάτη να εκτελεί απευθείας φάουλ, έξω από την μεγάλη περιοχή, και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Δεν πρόλαβε να περάσουν τρία λεπτά και οι «κοκκινόμαυροι» στο 13′ πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Κυδωνάκη να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 1-2. Οι «κιτρινόμαυροι» και εδώ είχαν άμεσα την απάντηση και στο 16′ ο Κρομλίδης πλάσαρε τον τερματοφύλακα για το 2-2.

Από εκεί και ύστερα, οι δύο ομάδες συνέχισαν να «παλεύουν» για το γκολ, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις, με την Αστραπή να χάνει στο 38′ τεράστια διπλή ευκαιρία για να μπει μπροστά στο σκορ, με τον Αργύρη Κράτσιο, σε πρώτη φάση να στέλνει, με το κεφάλι, την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στεργιάδη και στην εξέλιξη να σημαδεύει και και πάλι το δοκάρι. Η Αστραπή είχε ακόμη μια πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 43′ με τον Βασίλη Μηλιάτη να βρίσκει και αυτός το οριζόντιο δοκάρι. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες (2-2) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Οι δύο ομάδες έδειξαν και στην επανάληψη το πάθος τους για την κατάκτηση του τροπαίου, με την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία να είναι και πάλι για τους παίκτες της Αστραπής, στο 53′ με τον Πάολο Ταρέλι να σουτάρει και να βρίσκει το δοκάρι. Οι παίκτες του Βαγγέλη Σιώμου, όμως, ήταν αυτοί που πήραν για τρίτη φορά στην αναμέτρηση, το προβάδισμα (2-3) με το γκολ του Χρήστου στο 61′, κάτι που δεν κατάφεραν να κρατήσουν για πολύ, καθώς, δύο λεπτά αργότερα (63′) ο Πάολο Ταρέλι με κεφαλιά «ψαράκι» έγραψε το 3-3!

Στο 76′ το ΔΑΚ Καστοριάς «πάγωσε» καθώς σε μια διεκδίκηση της μπάλας ο παίκτης Παναργειακού, Παναγιώτης Γιαννάκης, συγκρούστηκε με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά και να πέσει στο έδαφος. Ο ποδοσφαιριστής μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο Καστοριάς για να του κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, ενώ σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες είναι καλά στην υγεία του.

Από το 80ο λεπτό και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν κάποιο γκολ και να οδηγούνται στην παράταση, όπου και εκεί φάνηκε η κούραση των παικτών με αποτέλεσμα κανείς να μην μπορέσει να βρει δίχτυα και τον τελικό πλέον να κρίνεται στην διαδικασία των πέναλτι. Όπου και έπειτα από 12 εύστοχες, δύο άστοχες εκτελέσεις και δύο ακόμη εύστοχα, ο Τσαρούχας της Αστραπής δεν κατάφερε να βρει δίχτυα κάτι που έκανε ο Βασιλείου του Παναργειακού και σφράγισε την κούπα για την ομάδα του (7-8).