Τη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου RE/MAX Key της ΕΠΣ Καστοριάς, πανηγύρισε σήμερα το μεσημέρι η Αστραπή Μεσοποταμίας, επικρατώντας και με ανατροπή της Δόξας Κορησού με σκορ 3-2.

Συγκεκριμένα, οι «μαυραετοί» του Σπύρου Μηλιάτη, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν από πολύ νωρίς (5′) με τον Λευτέρη Μηλιάτη να εκμεταλλεύεται το λάθος στην άμυνα των «κιτρινόμαυρων». Από εκεί και έπειτα, οι παίκτες του Μίμη Παπαδόπουλου, ανέβασαν στροφές, δημιούργησαν τις ευκαιρίες, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, η Αστραπή ήταν αυτή που είχε τις πρωτοβουλίες και στο 54′ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Κοκοβίδη να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κολλάρα. Η ομάδα της Μεσοποταμίας συνέχισε να πιέζει την Δόξα και τελικά ο Κοκοβίδης στο 68′ έφερε το παιχνίδι στα… ίσια (1-1) και τρία λεπτά αργότερα (71′) ήρθε η ανατροπή από το κεφάλι του Σιοπόβου (2-1), ενώ, το 3-1 πέτυχε στο 86΄ ο αρχηγός της Αστραπής, Γρηγόρης Καραμανίδης.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Δόξα Κορησού πίεσε και κατάφερε να μειώσει το σκορ (3-2) στα… χασομέρια (90’+1′) με τον Καραγιάννη.

Έτσι, η Αστραπή Μεσοποταμίας πήρε για 17η φορά στην ιστορία της το εισιτήριο για τον 42ο τελικό του κυπέλλου, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας.

Αστραπή Μεσοποταμίας: Κράτσιος Χ., Παπαχρήστου, Παλαιοδήμος, Κράτσιος Α.,  Καραμανίδης Γρ., Σιοπόβου, Καραπαρίδης, Βασιλειάδης, Στασινόπουλος,, Ταρέλι, Κοκοβίδης.
Κορησός: Κολλάρας, Μαρκόπουλος, Τσιόπρας, Στούμπος, Πνευμονίδης, Γάκκιας Π., Τρεμόπουλος, Μηλιάτης Δ., Βρέστα, Γάκιας ε., Μηλιάτης Ε.