Έκανε «κόνξες» ο Α.Σ. Σιάτιστας στο Δ.Α.Κ. Άργους Ορεστικού κόντρα  στους «λύκους» του Σπύρου Κίτσιου, καταφέρνοντας με το αξιόμαχο παιχνίδι του να βάλει «δύσκολα» στους γηπεδούχους, ωστόσο, η προσπάθειά του να σπάσει το αήττητο της έδρας των «κυανόλευκων», αυτή έπεσε στο κενό, γνωρίζοντας, τελικά, την ήττα με σκορ 65-60.

Για να καταφέρει, εντούτοις, η ομάδα της Σιάτιστας να παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στους πρωτοπόρους στη βαθμολογία «λύκους», αλήθεια είναι, ότι βρήκε «πάτημα» στις αρκετές απουσίες που είχαν οι τελευταίοι, καθώς και στο γεγονός ότι στα μισά του αγώνα ο «πύργος» του Α.Σ. Άργους Ορεστικού, Βασίλης Κόττας, είχε κάνει το πέμπτο του φάουλ.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αξίζει να σημειωθεί, ότι οι φιλοξενούμενοι στο α’ ημίχρονο είχαν το… πάνω χέρι στο παρκέ, καταφέρνοντας να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα προβάδισμα στο σκορ της τάξης των 7 πόντων, όμως, σε ό, τι σχετίζεται με τα λεπτά της επανάληψης, γεγονός είναι, πως η ανταγωνιστικότητά τους «προσέκρουσε» πάνω στην αστείρευτη θέληση των γηπεδούχων να κρατήσουν το «κάστρο» τους απόρθητο.

Έχοντας, τέλος, οι «λύκοι» σε μεγάλη μέρα τον Παράσχο, που σημείωσε 28 πόντους, έφτασαν, έστω και δύσκολα, στη νίκη, χάριν της οποίας διατήρησαν την απόσταση των τριών βαθμών που τους χωρίζουν από τους «μνηστήρες» της πρωτιάς στη βαθμολογία.

Δεκάλεπτα: (12-16), (27-34) ημίχρονο, (45-42), (65-60) τελικό

Α.Σ. ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ: (Σπύρος Κίτσιου), Κόζαρης 2, Πουλιώνης 4, Σπυρίδης 2, Παντελίδης 5(1), Κόττας 9, Μάττας 9 (3), Παράσχος 28 (4), Ιατρόπουλος 6, Νάκου Κ., Νάκου Π., Δήμου, Γιαγκόπουλος