Πήρε το ντέρμπι από τον Αγροτικό Αστέρα Αγίας Βαρβάρας ο ΓΠΟ Καστοριάς με σκορ 2-3 και… ξέφυγε στο +5!

Τα κορίτσια του Χρήστου Καλύβα πέτυχαν μια πολύ μεγάλη νίκη έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας, με δύο ανατροπές, πέναλτι, πλούσιο θέαμα και έκαναν το απόλυτο 9 στα 9!

Συγκεκριμένα, η Καστοριά μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για γκολ και τελικά το πέτυχε στο 11′ με την Παπαγερίδου (1-0), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και ένα λεπτό αργότερα έφεραν το παιχνίδι στα… ίσια με την Μπαξεβάνου (1-1). Ο Αγροτικός Αστέρας ανέβασε στροφές και στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (41′) ανέτρεψε το εις βάρους του σκορ με την Τσαγκαλίδου (2-1).

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Καστοριά έλεγξε το παιχνίδι, βγήκε μπροστά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και στο 65′ η Μπασούρη ανετράπη μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο της άσπρης βούλας, από το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα η ίδια παίκτρια φέρνοντας γι ακόμη μια φορά ισορροπία στο ματς (2-2)!

Από εκεί και μετά το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, όμως η Νικόλ Τζίαρα έδωσε τη λύση στην ομάδα της και πέτυχε το «χρυσό» γκολ της νίκης στο 73΄ με εξαιρετικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όχι μόνο διεύρυνε το αήττητο σερί του και το 9 στα 9, αλλά… ξέφυγε κατά 5 βαθμούς από τους διώκτες του και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα!

Η σύνθεση του ΓΠΟ Καστοριάς (Χρήστος Καλύβας): Δημητριάδου, Φασίδου, Καϊδατζή, Σιδοπούλου, Γκόγκου, Μουρτσέκα, Μάρκου, Τάσιου (Τσιούκρα), Παπαγερίδου (Κυριζάκη), Τζίαρα, Μπασούρη