Το γεγονός πως ο Παναργειακός βρίσκεται σε καλό «φεγγάρι» και κατ’ επέκταση στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας, ταυτόχρονα, απεγκλωβιστεί και από το ρεπό του στον α’ γύρο, είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί- επί του παρόντος- να αμφισβητήσει.

Βλέπετε, οι «κοκκινόμαυροι» του Βαγγέλη Σιώμου, στις πρώτες τρεις αναμετρήσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα στάθηκαν στο ύψος τους, πετυχαίνοντας στην 1η αγωνιστική νίκη με 5-0 επί της Πενταβρύσου, ισοπαλία (1-1) με την Αστραπή στη Μεσοποταμία, ενώ το περασμένο Σάββατο στην κόντρα τους με τον Κρόνο δεν δυσκολεύτηκαν και ιδιαίτερα για να προσθέσουν στο ενεργητικό τους τη 2η νίκη στο… σπιτικό τους με σκορ 4-0 κόντρα στους «κυανόλευκους» του Παναγιώτη Μπαμπούλη.

Ασταμάτητος, λοιπόν, θα έλεγε κανείς, ο Παναργειακός, ή καλύτερα, αήττητος, έβαλε στο «κασελάκι» του το δεύτερο «τρίποντο» στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, έχοντας, όμως, στο παιχνίδι του με τον Κρόνο ξεσπάσει μετά το 75’, όταν, αμέσως μετά, πέτυχε και τα τρία από τα τέσσερα συνολικά γκολ του.

Με αυτογκόλ στο 16’ πήρε το προβάδισμα (1-0) ο Παναργειακός

Το ότι οι «κοκκινόμαυροι» ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους στο παιχνίδι, είναι γεγονός, πως δεν αμφισβητήθηκε από κανέναν, ωστόσο, για να φτάσουν να βάλουν τα θεμέλια της νίκης τους κόντρα στους «κυανόλευκους» του Κρόνου, χρειάστηκε να δούνε τον Σπύρο Τίγκα να «ματώνει» τα δίχτυα της ομάδας του με αυτογκόλ (1-0) στο 16, που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το σκηνικό της εδαφικής υπεροχής του Παναργειακού δεν άλλαξε, όμως, αυτή τη φορά οι παίκτες του έγιναν και παραγωγικοί στην επίθεση, με αποτέλεσμα στο 75’ να «γράψουν» το 2-0 με κεφαλιά του Γιώργου Χαραλαμπίδη, το 3-0 στο 81’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου Δινάδη, ενώ ο τελευταίος με κοντινή κεφαλιά στο 86’ διαμόρφωσε και τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα (4-0).

Διαιτητές: Ντούκας, Γιαμπάνης, Παπαβασιλείου

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος, Τσιάτσος, Αγγέλκος (65’ Αϊραντζής), Δινάδης, Ιωαννίδης, Βιέρος (61’ Χαραλαμπίδης), Χότζια, Τσαμτσάκης (79’ Μπαράκης), Ζενελάκ, Βρέστα

ΚΡΟΝΟΣ: Πανταζής , Παπαχρήστου, Τίγκας, Ριστάτσης, Μαλέας (46’ Κατσαμάκης), Κωνσταντίνου, Γεωργόπουλος (70’ Καλαπούτης), Κρανιάς (56’ Γκέλης), Στρυμπώνης, Κυριζάκης, Πούτιας