«Το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού», έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, πόσο, μάλλον, το τρις, θα λέγαμε εμείς στη sentra.com.gr, και στη λογική αυτή, έχοντας γνωρίσει στην περσινή σεζόν η Α.Ε. Γραμμοχωρίων δύο φορές την ήττα από τη Δόξα Αμπελοκήπων, με κανέναν τρόπο δεν ήθελε να συνοδευτεί και φέτος ο εντός έδρας αγώνας της με τους «μαυραετούς» του Δημήτρη Ζαρογιάννη με ένα ακόμη «κάζο», ώστε η παραπάνω ρήση τόσο των αρχαίων Ελλήνων όσο και η δική μας μεταφορά του λόγου να πάνε «περίπατο».

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Έτσι, τα «ελάφια» του Μπάμπη Θεοχάρη, θέλοντας να βάλουν «φρένο» στα… στραβοπατήματά τους με τους «μαυραετούς» των Αμπελοκήπων, αλήθεια είναι, ότι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με έναν ιδιαίτερο δυναμισμό, χάριν του οποίου και σε συνδυασμό με καλή μπάλα έφτασαν στο 35’ να προηγηθούν στο σκορ (1-0) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλέξη Λιάπη, το οποίο κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον τερματοφύλακα Ανδρεόπουλο.

Επτά, ωστόσο, λεπτά αργότερα (40’), ο δεινός σκόρερ των γηπεδούχων Αλέξης Λιάπης, αποφάσισε να πει στον προπονητή του Μπάμπη Θεοχάρη, ότι είναι διατεθειμένος να βγάλει γρήγορα το «μεροκάματο» στον αγώνα, σημαδεύοντας δίχτυα για δεύτερη φορά, σκορ (2-0) με το οποίο και ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Στην επανάληψη, το καλό παιχνίδι των «ελαφιών» συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα η υπεροχή τους στο χορτάρι να τους χαρίσει ένα ακόμη γκολ στο 79’, πρωταγωνιστής του οποίου ήταν ο «Αντώνης Κενανίδης, «υπογράφοντας», παράλληλα, και στο τελικό σκορ (3-0) της δίκαιης νίκης της ομάδας του.

Τέλος, να σημειωθεί πως τα Γραμμοχώρια ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μιας και ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Πολυχρονίου, απέβαλε στο 90′ με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Σ. Γακίδη.

Διαιτητές: Πολυχρονίου, Πρεσπάρης, Σιδερίδης Χ.

ΑΕ ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Στεργιάδης, Σουκαλόπουλος, Νίκας, Μπορόζης, Μπαϊραχτάρης, Παπαρίζος, Τράσιας (52’ Παπαδάμος), Γακίδης, Λιάπης Α. (80’ Κωστόπουλος), Κενανίδης, Ηλιόπουλος (80’ Αποστολίδης)

ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Ανδρεόπουλος, Τρυφόπουλος Λ., Τρυφόπουλος Θ., Γεωργιάδης (80’ Στρογγυλός), Ντίμτσιος, Μελισσανίδης, Κεσίδης (68’ Καραϊσκάκης), Μιχαλόπουλος, Τρυφόπουλος Σ. (45+ Ζυγούρας), Περσίδης, Ευαγγελίδης