Χέρι χέρι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα εξακολουθούν να πηγαίνουν ο Ηρακλής, η Ομόνοια και ο Μέγας Αλέξανδρος, πετυχαίνοντας το απόλυτο 4 στα 4

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Με ένα πλατύ χαμόγελο στα χείλη έφυγαν οι τρεις «καμπαλέρος» της βαθμολογίας από τις αναμετρήσεις τους με Α.Ο. Κάστωρ, Νταηλάκη και Δόξα Κορησού, αντίστοιχα, στις οποίες, αλήθεια είναι, ότι- ναι μεν- ακολούθησαν την έως τώρα γνωστή συνταγή αναφορικά με τη νίκη, αλλά, από την άλλη, πως στα νέα τους «τρίποντα» αντιμετώπισαν κάποιες δυσκολίες, ειδικά οι «αρκούδες» του Νίκου Εμμανουηλίδη.

Πιο αναλυτικά, ο Ηρακλής Πολυκάρπης, αντιμετωπίζοντας στην έδρα του τους «κάστορες», γεγονός είναι, ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό που θα ήθελε στο παιχνίδι, ευτυχώντας, ωστόσο, να πάρει το προβάδισμα στο σκορ 1-0 στο 35’ , ενώ όταν ισοφαρίστηκε (1-1) στο 55’, τότε οι παίκτες του αφυπνίστηκαν για τα καλά, με αποτέλεσμα να βρούνε τους διαδρόμους για άλλα δύο γκολ στο 72ο και 75ο λεπτά, χάρη στα οποία και πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ 4-1.

Στο γήπεδο του Βογατσικού, και στο ματς της τοπικής Ομόνοιας με τον Νταηλάκη, γεγονός είναι, ότι όσοι το παρακολούθησαν που, κατά τ’ άλλα, ήταν αρκετοί, θα διαπίστωσαν πως οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη ήταν άκρως ανταγωνιστικοί επί ενενήντα λεπτά και ότι έβαλαν… δύσκολα στις «αρκούδες» του Νίκου Εμμανουηλίδη, υποχρεώνοντάς τες να «σφραγίσουν» την τέταρτη νίκη τους στο 90’+3’, οπότε πέτυχαν το 2-0, που ήταν και τελικό σκορ.

Στο Δ.Α.Κ. Καστοριάς, ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, αλήθεια είναι, ότι δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα για να… καπαρώσει κόντρα στη Δόξα Κορησού το τέταρτο «τρίποντό» του, ωστόσο, άξιο αναφοράς, είναι το γεγονός, ότι ανησύχησε… κομματάκι στο 61’ όταν οι «μαυραετοί» μείωσαν σε 2-1, για να ακολουθήσουν στη συνέχεια δύο γκολ των «κυανοκίτρινων» στο 63’ και στο 90’+3’, χάρη στα οποία επικράτησαν με σκορ 4-1.

Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα… σκαρφάλωσε ο Παναργειακός, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του στο τρέχον πρωτάθλημα, έπειτα, εντούτοις, από ένα παιχνίδι στην έδρα του κόντρα στην Α.Ε. Βιτσίου, στο οποίο κάθε φάση που δημιουργούσαν στην επίθεση οι παίκτες του Βαγγέλη Σιώμου «μύριζε» γκολ, σημαδεύοντας, εντέλει, δίχτυα οκτώ φορές (8-0).

Την πρώτη νίκη στο γήπεδό του και, συνάμα, δεύτερη στη φετινή σεζόν, σημείωσε ο Γράμμος Μαυροχωρίου, επικρατώντας- χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα-  με σκορ 4-1 της Α.Ε. Γραμμοχωρίων, χάρη στην οποία έχει τους ίδιους βαθμούς (6) τόσο με τα «ελάφια» όσο και με τους «κοκκινόμαυρους» του Άργους Ορεστικού.

Τέλος, στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, οι «μαυραετοί» του Ιορδάνη Ντίμτσιου, κατά γενική ομολογία, θα μπορούσαν στην κόντρα τους με την Πεντάβρυσο να χαρακτηριστούν ως «ιδανικοί αυτόχειρες», μιας και στο α’ ημίχρονο σπατάλησαν ένα «τσουβάλι» ευκαιρίες, ενώ στην επανάληψη, όταν οι «κυανόλευκοι» του Αντώνη Νικολαΐδη ανέβασαν «στροφές», τότε η… μπίλια του ματς κάθισε στους τελευταίους, που πήραν την πρώτη τους νίκη στη φετινή περίοδο με τελικό σκορ 1-3.