Μια θεαματική αναμέτρηση με πολύ σασπένς παρακολούθησαν οι φίλοι του Βόλεϋ στο ΔΑΚ Μακροχωρίου το μεσημέρι της Κυριακής 22 Ιανουαρίου 2017.

Στα πλαίσια της εκκίνησης της νέας αγωνιστικής χρονιάς, με το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι, στην κατηγορία ΕΣΠΕΜ Α2 Γυναικών, ο Ποσειδώνας Βέροιας υποδέχτηκε την Καστοριά.

Οι «μαχητικές» παίκτριες του Ποσειδώνα, μπήκαν με φόρα, πάθος, δύναμη, και φάνηκε από το πρώτο λεπτό πως η νίκη τους ανήκε.

Χωρίς να συναντήσουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, τα κορίτσια του Στέργιου Λουκά, επικράτησαν της Καστοριάς με το εντυπωσιακό 3-0.

Στα δυο πρώτα σετ, ο Ποσειδώνας μπήκε καλύτερα με γρήγορες και μελετημένες κινήσεις και έφτασε εύκολα στη νίκη δημιουργώντας «πίεση» στην φιλοξενούμενη ομάδα.

Η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ, με την ομάδα της Καστοριάς να φτάσει στο σημείο να ισοφαρίζει, με αποτέλεσμα για ένα χρονικό διάστημα οι δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Τα κορίτσια του Ποσειδώνα παρόλη την «αναστάτωση» δεν πτοήθηκαν, και συγκεντρωμένες στον σκοπό τους, έδειξαν την ανωτερότητά τους και κατάφεραν να προηγηθούν και να πάρουν και το 3ο σετ (25-14) κάνοντας έτσι το 3-0.

Ποσειδώνας Βέροιας-Καστοριά 3-0

Σετ: 25-18, 25-12, 25-14
Ποσειδώνας Βέροιας (Λουκάς): Κυριακίδου, Γρηγοριάδου, Τσιούχα, Τσιάμη, Ζήξιου, Κυριαζάκη, Νταγκοπούλου, Βενετικίδου, Νεοντοπούλου, Τράϊου, Τσέα, Ανδρονικίδου, Τσιούχα.

Καστοριά (Φωτόπουλος): Ήργη Φ., Παπαδοπούλου, Μέλιου, Ήργη Κ., Ήργη Α., Καλαφατίδου, Κετσεμενίδου, Ζαφειρίου, Φωτοπούλου, Βλαχαβα, Τζήμα, Ζούνη.

Τον αγώνα διαιτήτευσε η Πλιάχα Κατερίνα.
Υπεύθυνη Αγώνα: Λουκίδου Βηθλεέμ

Η ανακοίνωση της ομάδας του Ποσειδώνα μετά το τέλος του αγώνα:
“Σοβαρά, με υψηλή τεχνική κατάρτιση τα κορίτσια του Ποσειδώνα, νίκησαν στο ΔΑΚ Μακροχωρίου την αγωνιστική ομάδα της Καστοριάς, με 3-0 σετ. Η ανωτερότητα της ομάδας της Βέροιας δεν αφήνει περιθώρια για ατομική κριτική των παικτριών,  όλα τα κορίτσια έδωσαν όσα μπορούσαν και είχαν ένα ευχάριστο απόγευμα.  Οι φίλαθλοι που παραβρέθηκαν στον αγώνα, απόλαυσαν ένα ωραιότατο θέαμα και στο τέλος χεροκρότησαν τις νικήτριες. Τα σετ 25-18, 25-12 και 25-14.
Από τις νικήτριες δεν υπάρχει παίκτρια που να υστέρησε, ιδιαίτερα διακρίθηκαν όμως οι Τσιούχα Χρυσάνθη, η Κυριακίδου Παναγιώτα, η Τράιου Ελένη και η Κυριαζάκη Χαρίκλεια.
Την Κυριακή 29.01.2017 η ομάδα του Ποσειδώνα αγωνίζεται στην Κατερίνη με τον τοπικό Πιερικό.”