Ξεκίνησε σήμερα στο Κλειστό Γυμναστήριο της Καστοριάς η τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος Μπάσκετ Εφήβων.
Στο εναρκτήριο λάκτισμα ο Εργοτέλης ανεβάζοντας στροφές στο 3ο δεκάλεπτο επικράτησε του Πιερικού Αρχέλαου με σκορ 62-74, ενώ στο δεύτερο ματς ο Παναθηναϊκός μετά από εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκε άνετα του Προμηθέα Πατρών με σκορ 85-62. Στο μεταξύ πριν από λίγο πραγματοποιήθηκε η τελετή έναρξης, ενώ η 1η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα το βράδυ με τον αγώνα ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΑΣ ΠΑΟΚ, ο οποίος είναι σε εξέλιξη
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 62-74
Διαιτητές: Τσούνας-Κάρδαρης
Δεκάλεπτα: 22-23, 39-40, 52-62, 62-74
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Τζαμακλής, Βάιος 4, Μουρίκας, Σουκαράς, Μπούσμπουρας 1, Παρμακτσίδης 16, Ταρενίδης 2, Παπανικολάου, Τσιλιγγαρίδης 15, Ζησόπουλος 15, Βαβατσιούλας 9, Φανούλης.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Μάρης, Βασιλείου, Μαχαιριανάκης 29, Νησωτάκης, Κόκκας, Τερζάκης, Χασάπης 14, Μανιάδης 4, Μανουσάκης, Καβαλαράκης 17, Σκανδαλάκης 2, Μαρκογιαννάκης 8.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 85-62
Δεκάλεπτα: 20-24, 53-35, 70-54, 85-62
Διαιτητές: Συμεωνίδης, Πιτσίλκας Β.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Γεωργιάδης 8, Λούντζης 28, Κουφόπουλος, Καλαϊτζάκης 11, Μαγουλάς, Πιλάβιος, Ιορδάνου 18, Παπαδάκης 16, Ρουμελιώτης, Παπαδόπουλος, Μπέλης 4, Κατσούλης.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ελευθεριάδης): Βλάσιος, Αναστασόπουλος, Σανδραμάνης 9, Σκούφης 16, Κατσουλάκος, Μαλτέζος 15, Γκάτζιος, Μπαρδάκας, Κουμουνδούρος 2, Κυρίλης 8, Πατσατζόπουλος 2, Βύρλας 10.
Περισσότερα σε λίγο
Το πρόγραμμα των αγώνων
Τετάρτη 4 Μαϊου
16.00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος-ΓΣ Εργοτέλης 62-74
18.00 Παναθηναϊκός ΑΟ-ΑΠΣ Προμηθέας Πάτρας 85-62
19.30 Τελετή Έναρξης
20.00 ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΑΣ ΠΑΟΚ
Πέμπτη 5 Μαϊου
16.00 ΑΠΣ Προμηθέας Πάτρας-ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος
18.00 Παναθηναϊκός ΑΟ-ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας
20.00 ΓΣ Εργοτέλης-ΑΣ ΠΑΟΚ
Παρασκευή 6 Μαϊου
15.00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος-Παναθηναϊκός ΑΟ
17.00 ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΓΣ Εργοτέλης
19.00 ΑΣ ΠΑΟΚ-ΑΠΣ Προμηθέας Πάτρας
Σάββατο 7 Μαϊου
14.00 ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος
16.00 ΑΠΣ Προμηθέας Πάτρας-ΓΣ Εργοτέλης
18.00 Παναθηναϊκός ΑΟ-ΑΣ ΠΑΟΚ
Κυριακή 8 Μαϊου
09.00 ΑΠΣ Προμηθέας Πάτρας-ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας
11.00 ΓΣ Εργοτέλης-Παναθηναϊκός ΑΟ
13.00 ΑΣ ΠΑΟΚ-ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος
14.30 Απονομές