Όσες «σάλτσες» και να χρησιμοποιήσει κανείς για να προσδώσει πιστά το τι ακολούθησε στη νίκη των «κυανόλευκων» του Βασίλη Αναγνωστόπουλου επί των «κυανοκίτρινων» του νέου τους προπονητή Νίκου Εμμανουηλίδη με σκορ 2-3 στο γήπεδο του Βογατσικού, θα είναι λίγες, μιας και, αλήθεια είναι, ότι οι δύο ομάδες έκαναν τα πάντα για να διαφημίσουν το άθλημα, αλλά, παράλληλα, και να το δυσφημίσουν με όσα εκτυλίχθηκαν λίγο πριν το ματς ολοκληρωθεί.

Και τι δεν είχε, λοιπόν, η αναμέτρηση  Ομόνοια Βογατσικού- Γράμμος Μαυροχωρίου, από πού άραγε να αρχίσει κανείς και πού να τελειώσει για να αποδώσει με ακρίβεια το σκηνικό που στήθηκε στο παιχνίδι στα ενενήντα του λεπτά συν τις καθυστερήσεις;

Προσπαθώντας, εν προκειμένω, να συνθέσουμε τα κομμάτια του «παζλ» της εξαιρετικότατης από πλευράς θεάματος αναμέτρησης, θα καταθέσουμε πρώτα την απαράμιλλη διάθεση των παικτών και των δύο ομάδων να ξεδιπλώσουν στο χορτάρι τις αρετές τους, κύρια, στο κυνήγι του γκολ στην επίθεση.

Έπειτα θα προσθέσουμε τις μπόλικες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες, κατόπιν την αδάμαστη επιθυμία όλων ανεξαιρέτως των αγωνιζόμενων  να ιδρώσουν τη φανέλα που φορούσαν, ενώ για το τέλος θα αφήσουμε το αρνητικό γεγονός του 85ου λεπτού, που, αν μη τι άλλο, «εξαέρωσε» όλα τα όμορφα πράγματα που είχαν εξελιχθεί επί χόρτου μέχρι εκείνη τη χρονική στιγμή.

Στο 85’, λοιπόν, σε μια από τις συνηθισμένες στο ποδόσφαιρο φάσεις, το πόδι του επιθετικού των «αρκούδων» Χρήστου Νούλα, ήρθε σε επαφή με το κεφάλι του τερματοφύλακα των «κυανόλευκων» Βαγγέλη Ανδρεόπουλου, με αποτέλεσμα η παράβαση σωστά να καταλογιστεί από τον διαιτητή κ. Ντούκα. Να σημειωθεί πως λίγο πριν από αυτήν την φάση οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Αντωνιάδη Γουίλιαμ.

Όλα καλά, όλα μέλι- γάλα, όμως, μέχρι οι δύο πρωταγωνιστές να σηκωθούν από τον αγωνιστικό χώρο, γιατί αμέσως μετά από κάποια λίγα δευτερόλεπτα και προς έκπληξη όλων, ο Ανδρεόπουλος από γκολκίπερ μεταμορφώθηκε σε μποξέρ, καταφέρνοντας μια μπουνιά στον Νούλα.

Ε, το τι έγινε μετά το απρόοπτο αυτό συμβάν δεν περιγράφεται, αφού παίκτες των δύο ομάδων, παράγοντες έγιναν ένα, ενώ με το που ηρέμησαν τα πνεύματα βγήκαν από το τσεπάκι του κ. Ντούκα και τρεις κόκκινες κάρτες, η μία αφορούσε τον Ανδρεόπουλο και οι άλλες δύο τους Νούλα και Παπανώτα.

Αναφορικά, τώρα, με τη διακύμανση στο σκορ, το… κουβάρι του άρχισε να ξετυλίγεται στο 18’, όταν ο Βασίλης Χριστόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ βρήκε δίχτυα για το 0-1, ενώ στο 39’ ο  Δημήτρης Λαζαρίδης με διπλή προσπάθεια και κοντινό σουτ έφερε την… πλάστιγγα στα ίσα (1-1), που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου.

Με το… καλημέρα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, προέκυψε η ανατροπή στο σκορ, όταν ο Λαζαρίδης με κεφαλιά πέτυχε το 2-1, ενώ πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στην αμέσως επόμενη φάση, ο Χρήστος Βαενάς έφερε το ματς στα… ίσα (2-2)

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα, διαμόρφωσε στο 70’ ο Νίκος Ντούκας με κοντινό σουτ, ενώ, να σημειωθεί, ότι ο Γράμμος στο 64’ είχε κι ένα οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Γουίλιαμ Αντωνιάδη .

Διαιτητές: Ντούκας, Ζαρομυτίδου, Γιαμπάνης

ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ: Μακρής, Ζβίγγος (80′ Τσολακάκης), Τσιαπατόρης, Ευγενιάδης, Τομόπουλος (77′ Θεοδωρίδης), Γιαννάκης, Λαζαρίδης, Παπανώτας, Νούλας, Μπλιάγκας, Δίμτσιος (46΄ Τριανταφύλλου)

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Ανδρεόπουλος, Μπιτζίκος, Γιώσης (46′ Αποστόλου 91′ Τοτονίδης), Ντούκας Σ., Παπαχρήστου, Χριστόπουλος, Καραμήτρος, Φιλκοτσίδης (80′ Σαχινίδης), Αντωνιάδης, Βαενάς, Ντούκας Ν.