Την ήττα με σκορ 1-3 γνώρισε το 3ο ΓΕΛ Καστοριάς στην εντός έδρας αναμέτρησή της από το 2ο ΓΕΛ Κοζάνης, στο πλαίσιο της β’ φάσης των σχολικών πρωταθλημάτων και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές της Καστοριάς, έπαιξαν μόνο κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, ωστόσο, όμως, ‘’πλήρωσαν’’ τα τραγικά λάθη της άμυνας, που είχαν ως συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα και ταυτόχρονα τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση.

Από την άλλη πλευρά, το 2ο ΓΕΛ Κοζάνης, παρότι κουβαλούσαν πάνω τους την κούραση από τον χθεσινό δικό τους τελικό και αναδείχθηκαν πρωταθλητές Κοζάνης, αυτό, όπως αποδείχτηκε δεν τους επηρέασε, αφού σε γενικές γραμμές στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και αξιοποιώντας κατά τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, πήραν τελικά τη νίκη και την πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 13’ με υποδειγματικό πλασέ του Τρομπούκη (0-1), ενώ στο 28’ ο Νάνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ και με την βοήθεια του αέρα, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης, μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Ηλιόπουλου με κοντινή προβολή, διεύρυνε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Στο 48’ μεγάλη ευκαιρία για να αυξήσουν το σκορ έχασαν οι φιλοξενούμενοι όταν ο Μαυροδήμος με σουτ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ηλιόπουλου, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Σαββόπουλος μείωσε σε 1-3, ενώ στο 58’ η Καστοριά έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει σε 2-3 και να μπει στο παιχνίδι, όταν ο Μπάτσιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, στην εξέλιξη της φάσης όμως η μπάλα ‘’έσκασε’’ μέσα από την γραμμή της εστίας (φαίνεται και στο video), ωστόσο, όμως το γκολ δεν κατακυρώθηκε.

Διαιτητές : Εμμανουηλίδης, Μητκίδης, Σαμαράς

3ο ΓΕΛ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : Ηλιόπουλος, Νικολάου, Τσαμαντουριίδης, Μπαμπούλης, Νικόπουλος, Τσακλίδης, Μιχαηλίδης, Σαββόπουλος , Τσάπας (Πανταζής) ,Καραγιαννίδης, Μπατζιος