Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ στον τελικό του “Πανθεσσαλικού”, ο οποίος στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια πρ??ν την έναρξή του και κατέκτησε το πέμπτο κύπελλο της ιστορίας του και πρώτο μετά το 2003.

Οι “κιτρινόμαυροι” διαμαρτύρονται για το δεύτερο γκολ της ομάδας της Θεσσαλονίκης, καθώς ο σκόρερ Ενρίκε ήταν σε θέση οφσάιντ, αλλά και για τη μη αποβολή του Μάτος, ο οποίος τελείωσε τον τελικό με μία κίτρινη, ενώ στο 1ο μόλις λεπτό είχε δώσει αγκωνιά στον Πατίτο.

Ο Μπίσεσβαρ άνοιξε το σκορ για τους “ασπρόμαυρους” στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η “απάντηση” της ΑΕΚ ήταν άμεση με γκολ του Χριστοδουλόπουλου και τραγικό λάθος του Γλύκου. Το ημίχρονο έληξε 1-1 και στο δεύτερο μέρος, όταν οι περισσότεροι άρχισαν να συμβιβάζονται με την ιδέα της παράτασης, ο ΠΑΟΚ “χτύπησε” στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε την κούπα στη Θεσσαλονίκη.

Τα αρχικά πλάνα των δύο προπονητών

Ο Βλάνταν Ίβιτς παρέταξε τον ΠΑΟΚ με σύστημα 4-3-3, με τον Γλύκο στην εστία, τους Μάτος (δεξιά), Λέοβατς μπακ και στόπερ τους Κρέσπο, Βαρέλα. Την τριάδα στα χαφ συνέθεσαν οι Τσίμιροτ, Κάνιας, Σάκχοφ, με τον Κάμπος στη δεξιά πτέρυγα, τον Μπίσεσβαρ στην αριστερή και τον Πρίγιοβιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Μανόλο Χιμένεθ από την άλλη, προτίμησε το 4-2-3-1, με τον Μπάρκα στο τέρμα και τους Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Ντίντακ από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα. Σιμόες και Γιόχανσον ήταν ο δύο αμυντικοί χαφ, με τον Μάνταλο μπροστά τους, τον Χριστοδουλόπουλο δεξιά, τον Πατίτο αριστερά και τον Αραούχο προωθημένο.

“Αναγνωριστικό” 20λεπτο, “κολλητά” γκολ

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα του τελικού, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Μέχρι το 20λεπτο δεν υπήρξε απειλητική φάση στα δύο καρέ εκτός της ψηλοκρεμαστής κεφαλιάς του Σάκχοφ στο 13′, η οποία αρχικά φάνηκε ακίνδυνη, αλλά τελικά υποχρέωσε τον Ανέστη να διώξει σε κόρνερ.

Με τη δεύτερη, ωστόσο, “επίσκεψή” του στα καρέ των τυπικά φιλοξενούμενων, ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να πάρει και το προβάδισμα. Ο Κάμπος μπήκε από δεξιά στην περιοχή, κόπηκε σε πρώτο πλάνο από τον Τσιγκρίνσκι, αλλά ξαναπήρε την μπάλα και… σέρβιρε στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος ανενόχλητος από την καρδιά της περιοχής βρήκε δίχτυα με σουτ και κόντρα στον Γκάλο.

Ανέλαβε δράση ο Λάζαρος

Με το γκολ του Ολλανδού ο ΠΑΟΚ έγινε “αφεντικό”, αλλά μόλις για κάτι λιγότερο από τρία λεπτά. Πριν καλά-καλά μπει στη διαδικασία διαχείρισης αποτελέσματος, ο “δικέφαλος του Βορρά” είδε τον Χριστοδουλόπουλο να φέρνει το ματς στα ίσα με μακρινό σουτ και τεράστιο μερίδιο ευθύνης του Γλύκου, ο οποίος στην προσπάθειά του να μπλοκάρει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 32′ μάλιστα, ο διεθνής μεσοεπιθετικός έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα και την ανατροπή για την ΑΕΚ, αλλά με το νέο μακρινό φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να έχουν, πάντως, από ακόμη μία ευκαιρία να σκοράρουν. Στο 36′ ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ καλύτερη ήταν η φάση για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπίσεσβαρ στο 39′ να μπαίνει από αριστερά στην περιοχή, αλλά να μη βρίσκει στόχο με πλασέ.

Πηγή: novasports.gr