Τη δεύτερη νίκη στην έδρα της στη φετινή σεζόν, χωρίς, ωστόσο, να έχει δώσει- μέχρι στιγμής- αγώνα μακριά από αυτήν, πέτυχε το περασμένο Σάββατο η Αστραπή Μεσοποταμίας, επικρατώντας άνετα του Α.Σ. Πενταβρύσου με σκορ 4-1, χάριν του οποίου «τρίποντου» διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η επιθυμία, λοιπόν, των «κιτρινόμαυρων» του Γιώργου Τομόπουλου να επιστρέψουν στις νίκες έπειτα από το ισόπαλο (1-1) στο… σπίτι τους προ μιας εβδομάδας με τον Παναργειακό, τελικά, εκπληρώθηκε, καθότι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη επί των «κυανόλευκων» του Γιώργου Σαββίδη με σκορ 4-1, με τον τελευταίο δε, να εμπλέκεται- εκ των πραγμάτων- και σε ένα κοντράστ συναισθημάτων, μιας και βρέθηκε στη δυσμενή γι’ αυτόν θέση να αντιπαρατεθεί με την ομάδα που πέρυσι ήταν προπονητής της, γνωρίζοντας με αυτήν ουκ ολίγες χαρές.

Επί της ουσίας, τώρα, η Αστραπή επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στο α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι παίκτες της έδειξαν ποιοι είναι τα «αφεντικά» στο χορτάρι, καταφέρνοντας, παράλληλα, από νωρίς να «διαβάσουν» σωστά το παιχνίδι των αντιπάλων τους- σε άμυνα κι επίθεση- με αποτέλεσμα να βρούνε τους ενδεδειγμένους εκείνους τρόπους ώστε, από τη μία, να μην απειληθεί η εστία τους και, από την άλλη, να είναι παραγωγικοί στον επιθετικό τομέα.

Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν «κεφάλι» στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Τάσο Σιοπόβου, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (11’), έκαναν τα τέρματά τους δύο, έπειτα από γκολ του Λάζαρου Καραμανίδη. Τέλος, το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 3-0, χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 44’ ο Νίκος Κοκοβίδης.

«Κάθισε» πάνω στο 3-0 η Αστραπή και χαλάρωσε…

Έχοντας οι παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό τη νίκη τους στο παιχνίδι από το α’ ημίχρονο, αλήθεια είναι, ότι κινήθηκαν νωχελικά στην επανάληψη, με συνέπεια το γεγονός αυτό να το εκμεταλλευτούν οι «κυανόλευκοι» του Γιώργου Σαββίδη και να πετύχουν το γκολ της… τιμής (3-1) στο 77’ με τον Δημήτρη Δρανιτσάρη.

Ωστόσο, την τελευταία «πινελιά» στο ματς την έβαλε η Αστραπή, πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ της (4-1) με τον Γρηγόρη Καραμανίδη στο 86’, ο οποίος διαμόρφωσε και τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης.

Διαιτητές:  Πετρόπουλος, Ρόντσης, Παπαδόπουλος

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Αθανασιάδης, Ξανθόπουλος Χ., Σιωπόβου, Ιωαννίδης, Νικολάου, Καρανάσιος Α., Κοκοβίδης, Μούσσιας (62’Παλαιοδήμος), Καραμανίδης Λ., Καραμανίδης Γρ. (54’ Χάντρι), Κρομλίδης (58’ Καλλιμάνης)

ΑΣ ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΥ: Τσαρούχας (73’ Ευαγγέλου), Σταυρόπουλος (46’ Σαχινίδης), Ζυπίδης (54’ Μασμανίδης), Σαββίδης, Τζέλλιος, Παπαϊωάννου, Καπατασίδης, Γρηγοριάδης, Ζαλούμης, Δρανιτσάρης, Γάκης