«Επιτέλους, νίκη», μετά από το «τρίποντο» που είχαν πάρει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με σκορ 2-0 επί της Α.Ε. Βιτσίου, είπαν, το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, οι «κυανόλευκοι» του Παναγιώτη Μπαμπούλη στην Κορησό, όπου- επικρατώντας των «μαυραετών» του Σπύρου Μηλιάτη με σκορ 2-3, από τη μία, βελτίωσαν τη θέση τους στη βαθμολογία, ενώ, από την άλλη, έριξαν σε περισυλλογή τους γηπεδούχους, οι οποίοι, μετά και τη νέα τους «γκέλα», έμειναν καθηλωμένοι στον «πάτο» της βαθμοθηρίας.

Καθαρό, λοιπόν, «οξυγόνο» ανέπνευσαν με την πρώτη τους νίκη εκτός έδρας στη φετινή σεζόν οι παίκτες του Κρόνου, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν- εκ νέου- με την… όρεξη για το πρώτο τους «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, με την ψυχολογία τους δε, να ψαλιδίζεται ακόμη περισσότερο, μιας και στην εν λόγω αναμέτρηση είχαν σαφώς καλύτερη απόδοση απ’ ό, τι σε όλες τις προηγούμενες, αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να κερδίσουν.

Σχετικά, τώρα, με το ματς αυτό καθαυτό, αξίζει να τονιστεί, πως ήταν διανθισμένο από ποιοτικό ποδόσφαιρο και μπόλικες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ενώ σε ιδεώδες περιβάλλον για το προβάδισμα στο σκορ βρέθηκαν πρώτοι οι φιλοξενούμενοι, χάρη σε γκολ (0-1) που σημείωσε στο 18’ ο Στέργιος Κρανιάς.

Η αντίδραση των «μαυραετών» ήταν σχεδόν άμεση, καθώς στο 31’ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Παντελή Γάκκια, ενώ το α’ ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ανοιχτούς… λογαριασμούς.

Το πολύ καλό, τέλος, παιχνίδι συνεχίστηκε και στα λεπτά της επανάληψης, διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες κυνήγησαν με δυναμισμό, αποφασιστικότητα και πάθος το γκολ που θα τις χάριζε το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο, η παραγωγικότητα για την οποία δεν έγινε λόγος παραπάνω, ήταν με το μέρος των «κυανόλευκων» του Παναγιώτη Μπαμπούλη, που πανηγύρισαν το 1-2 στο 63’ ύστερα από γκολ του Κώστα Πούτια και το 1-3 στο 71’  έπειτα τέρμα που πέτυχε ο Δημήτρης Στρυμπώνης.

Το τελικό σκορ 2-3 διαμορφώθηκε στο 90’+1’ με γκολ που σημείωσε ο Ανδρέας Γαϊτανάκης.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Ρόντσης, Πανταζής

Δόξα Κορησού: Κολλάρας, Μηλιάτης Ε., Μαρκόπουλος (63’ Παπαϊωαννίδης), Λαζαρίδης (65’ Μελλίδης), Τσόπρας Γ., Γάκκιας Π., Ντάλλας (65’ Σαλτσογλίδης), Μηλιάτης Δ., Γαϊτανάκης, Γάκκιας Ε., Τσόπρας

Κρόνος: Πανταζής, Νίκας, Τίγκας, Ριστάτσης, Παπαχρήστου, Μαλέας, Στρυμπώνης, Κωνσταντίνου (41’ Γκέλης), Κυριζάκης, Κρανιάς, Πούτιας