Με «όπλο» το κίνητρο να μη… σκοντάψει στο γήπεδο του Νταηλάκη και δώσει «τροφή» στην Αστραπή Μεσοποταμίας να πανηγυρίσει πρόωρα την κατάκτηση του φετινού τίτλου, ο Παναργειακός αντιμετωπίζοντας την κόντρα του με την τοπική ομάδα σαν να την είχε απέναντί του σε τελικό, κατάφερε να βάλει στις αποσκευές του το «τρίποντο» με σκορ 0-3, χάριν του οποίου διατήρησε το -6 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Στη σημαντικότερη, λοιπόν, από πλευράς ενδιαφέροντος αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής ημέρας ανάμεσα στους «κυανόμαυρους» του Γιάννη Τσεμπερίδη και τους «κοκκινόμαυρους» του Βαγγέλη Σιώμου, αυτό που αξίζει κανείς να σημειώσει είναι, ότι έτσι όπως αυτή  εξελίχθηκε, ήταν για όλα τα μάτια και τα γούστα, ακόμη και του πιο απαιτητικού θεατή.

Είχε φάσεις εκατέρωθεν, ευκαιρίες επίσης, τρία δοκάρια, διαστήματα με ορθολογικότατο ποδόσφαιρο, δυνατές μονομαχίες, μπόλικο πάθος και, τέλος, τρία γκολ, όλα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι, χωρίς καμία αμφιβολία, απέσπασαν δίκαια τη νίκη.

Η πρώτη, ωστόσο, καλή στιγμή του αγώνα, αφορούσε ευκαιρία των γηπεδούχων στο 30’, λεπτό κατά το οποίο ο Χρήστος Καραγιαννίδης σημάδεψε με σουτ το δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα (33’), ο Γιώργος Τσαμτσάκης ανταπέδωσε, στέλνοντας με σουτ την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και τέλος, ο Βαγγέλης Σαββόπουλος στο 90′ με σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44’, ο Παναργειακός μπήκε στη θέση του «σοφέρ» στο παιχνίδι, βλέποντας τον Γιώργο Τσαμτσάκη με κοντινό πλασέ να πετυχαίνει το 0-1, που ήταν και σκορ του πρώτου σαρανταπενταλέπτου, ενώ στην επανάληψη οι «κοκκινόμαυροι» ευτύχησαν να δούνε τον Λάζαρο Δινάδη να έχει έφεση στο σκοράρισμα, μιας και από το δικό του πόδι προέκυψε το 0-2 στο 52’ και από το κεφάλι του το 0-3 στο 76’.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι στο 90’+2’ ο Παναργειακός έμεινε με δέκα παίκτες στο χορτάρι εξαιτίας της αποβολής με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του Παναγιώτη Μήλιου.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Παυλάκου, Γιαννόπουλος

ΑΣ Νταηλάκης: Ταχμαζίδης, Ποντίκης, Αμπαρτζής, Καραβασίλης, Σαββόπουλος Κ. (46’ Σαρηπανίδης), Τζιώτζης, Σαμαράς (51’ Χαραλαμπίδης), Σαββόπουλος Ε., Ευαγγέλου, Τσακλίδης, Καραγιαννίδης (85’ Παπαρούπας)

Παναργειακός: Κοσμίδης, Μπίζογλου (22’ Βρέστα), Σιδηρόπουλος, Αγγέλκος, Δινάδης, Ιωαννίδης, Τσιγαρίδας, Χότζια, Τσαμτσάκης, Ζενελάκ (80’ Τσιάτσιος), Χαραλαμπίδης (66’ Μήλιος)