Οι «φτωχές» από βαθμολογικής πλευράς εμφανίσεις τόσο των «πράσινων» της Πολυκάρπης όσο και των «ελαφιών» της Α.Ε. Γραμμοχωρίων στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, από τις οποίες αποκόμισαν οι πρώτοι δύο πόντους στις εκτός έδρας αναμετρήσεις τους με Νταηλάκη και Ομόνοια Βογατσικού και οι δεύτεροι δύο βαθμούς στους αγώνες που έδωσαν με τη Δόξα Αμπελοκήπων (εκτός) και Α.Ε. Βιτσίου (εντός), συνεχίστηκαν και το περασμένο Σάββατο στη μεταξύ τους κόντρα στο γήπεδο του Ηρακλή.

Αποτέλεσμα, λοιπόν, αυτού του αδιάφορου βαθμολογικά αγώνα, ήταν να προκύψει ένα τρίτο συνεχόμενο ισόπαλο σκορ και για τις δύο ομάδες, αυτή τη φορά με 1-1, έπειτα από ένα παιχνίδι αμφίρροπο σε γενικές γραμμές, που- μεταξύ άλλων- ήταν μοιρασμένο και στις ευκαιρίες (κλασικότερες, όμως, από τα «ελάφια» στο β’ ημίχρονο), στα δοκάρια (ένα για κάθε ομάδα), αλλά και στα πέναλτι, στα οποία ο Ηρακλής αστόχησε, ενώ η Α.Ε. Γραμμοχωρίων βρήκε δίχτυα.

Αναφορικά, τώρα, με την πλοκή του αγώνα, αυτό που καταγράφηκε πρώτο, είχε να κάνει με το δοκάρι του Γιάννη Καραμήτρου στο 12, ενώ στο 30’, ο Διονύσης Τράσιας, σημάδεψε και αυτός το δοκάρι, ισοφαρίζοντας τις ευκαιρίες για λογαριασμό των «ελαφιών».

Στο 35’ τη μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του έχασε ο Δημήτρης Στασινόπουλος, όταν στο πέναλτι που εκτέλεσε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάμπη Στεργιάδη, που απέκρουσε, ενώ το ίδιο δεν συνέβη και στο 45’+1’, λεπτό κατά το οποίο ο Αλέξης Λιάπης σημάδεψε δίχτυα από τα έντεκα μέτρα, πετυχαίνοντας το 0-1.

Στην επανάληψη, αλήθεια είναι, ότι οι γηπεδούχοι κυνήγησαν την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 55’, βλέποντας τον Πέτρο Τερέζιου να σημαδεύει πλεκτό για το 1-1 με κοντινό πλασέ, ενώ, τέλος, αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Ηρακλής τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Άρη Παπαθανασίου.

Διαιτητές: Καραταΐδης, Χατζής, Λυρογιάννης

Ηρακλής Πολυκάρπης: Ευαγγέλου, Μπίρτσιος, Καραμήτρος Ε., Τσαρνέλας (46’ Τερέζιου), Παπαθανασίου, Σίμος, Μηλιός, Ιωάννου, Καραμήτρος Ι., Στασινόπουλος, Γώγος (60’ Πρεσπάρης, 90’ Αθανασίου)

ΑΕ Γραμμοχωρίων: Στεργιάδης, Γακίδης, Μπουρδούνης, Χρήστου, Μπαϊραχτάρης, Λιάπης Π., Τρασιάς (61’ Κωτσόπουλος), Στεργιαννής (56’ Μπορόζης), Λιάπης Α., Κενανίδης, Αποστόλου (46’ Ηλιόπουλος)