Οι «κυανόλευκοι» του Θόδωρου Ποντίκη, μετά τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας που απέσπασαν την προηγούμενη αγωνιστική στο Μανιάκοι κόντρα στην Α.Ε. Γραμμοχωρίων, σε καμία των περιπτώσεων δεν ήθελαν να χάσουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τρεις ακόμη πόντους, έστω και αν η αναμέτρησή τους με τον Κρόνο στην Πεντάβρυσο ήταν θεωρητικά δύσκολη.

Και ο διακαής πόθος τους να «σκαρφαλώσουν» στον πίνακα της βαθμολογίας, απ’ ό, τι φάνηκε, έπιασε τόπο, με χαρακτηριστική μάλιστα ευκολία, καθότι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από τους «κυανόλευκους» του Παναγιώτη Μπαμπούλη για να κάνουν «κτήμα» τους το υπερπολύτιμο «τρίποντο», επικρατώντας, τελικά, με το καθαρό και, συνάμα, απολύτως δίκαιο σκορ 3-1, χάριν του οποίου έκαναν ένα αποφασιστικής σημασίας βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, εκείνο που παρατηρήθηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ήταν πως οι γηπεδούχοι πάτησαν το χορτάρι με επιθετικό προσανατολισμό, ενώ οι φιλοξενούμενοι «κουμπωμένοι», με αποτέλεσμα η πρωτοβουλία των κινήσεων που απέκτησαν να τους χαρίσει το 1-0 στο 11’, έπειτα από σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Δημήτρη Δρανιτσάρη, ενώ στο 25’ ο Σούλης Γρηγοριάδης έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, «γράφοντας» το 2-0, που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου.

Η ανωτερότητα της Πενταβρύσου συνεχίστηκε και στα λεπτά της επανάληψης, με αποτέλεσμα να του χαρίσει ένα πέναλτι στο 72, στο οποίο, όμως, ο Γρηγοριάδης έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 84’ ο Δρανιτσάρης, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας το 3-0, έβαλε «τέλος» στην… υπόθεση νίκη της ομάδας του. Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα, διαμόρφωσε στο 88’ ο νεαρός και ταλαντούχους Πέτρος Μαλέας, στέλνοντας την μπάλα με κοντινό πλασέ στα δίχτυα για το 3-1.

Διαιτητές: Πολυχρονίου, Δημητριάδης, Τριανταφυλλίδης

ΑΣ Πενταβρύσου: Τσαρούχας, Κωνσταντινίδης, Κυριακόπουλος, Τζέλιος (74’ Σαχινίδης), Σαββίδης, Τοπαλίδης, Δημητρακόπουλος, Καπατασίδης (29’ Λεκκός), Δρανιτσάρης, Γρηγοριάδης, Ζυπίδης (82’ Κλαζίδης)

Κρόνος: Πανταζής, Γκέλη (38’ Νίκας), Κωνσταντίνου, Πούτιας, Τίγκας, Κρανιάς, Ήργης, Μαλέας, Στρυμπώνης, Καλαπούτης (29’ Μιχαηλίδης), Κατσαμάκης (68’ Παύλου)