«Στο ίδιο έργο θεατές» γι’ ακόμη μια αγωνιστική, με την Καστοριά 1980 να γράφει την 14η φετινή νίκη της – Γκέλα για την Αστραπή Μεσοποταμίας – «Καθάρισε» με τον Σπύρο Καρανάσιο ο Παναργειακός!

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 15η αγωνιστική (2η του β΄ γύρου) του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν ένας «άσσος» και πέντε «διπλά», ενώ το σημείο «Χ» απουσίασε. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά 18 φορές δίχτυα.

Και πάλι νίκη και πάλι χωρίς να δυσκολευτεί η Καστοριά 1980, που επικράτησε εκτός έδρας του ΑΣ Πενταβρύσου με το ευρύ σκορ 1-5. Έτσι, οι «ερυθροκίτρινοι» έγραψαν στο… τεφτέρι τους την 14η συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και παρέμειναν, σταθερά, στην πρώτη θέση.

Την αρχή για την ευρεία νίκη της Καστοριάς 1980 έκανε στο 20′ ο Βαγγέλης Σαββόπουλος (0-1), είκοσι λεπτά αργότερα (40′) οι γηπεδούχοι έμειναν με ένα παίκτη λιγότερο, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Πετρόπουλος έδειξε την (απευθείας) κόκκινη κάρτα στον Αμανατίδη, ενώ στα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου (44′), ο Γιάννης Χασάι έκανε το 0-2.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και «καθάρισαν» το ματς μέσα στα πρώτα, κιόλας, λεπτά όπου ο Τζερεμές στο 53′ ανέβασε την διαφορά στα τρία τέρματα (0-3) και ο Σαββόπουλος στο 55′ έκανε το 0-4. Το «γκολ της τιμής» για την Πεντάβρυσο πέτυχε στο 63′ ο Κοτανίδης, ενώ το τελικό 1-5 διαμόρφωσε στο 78′ Αθανάσιος Τσικόπουλος.

Η Δόξα Κορησού ήταν η νικήτρια ομάδα στο ντέρμπι των «μαυραετών» που επιβλήθηκε, εκτός έδρας, της Δόξας Αμπελοκήπων με σκορ 0-2, με αποτέλεσμα να παραμείνει, μόνη, στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το σκορ άνοιξε (0-1) στο 41′ ο Διονύσης Μηλιάτης, ο οποίος στο 65′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα, ενώ, την ίδια στιγμή αποβλήθηκε και ο προπονητής της ομάδας, κ. Μηλιάτης. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν πτοήθηκαν και στο 89′ πέτυχαν ακόμη ένα τέρμα (0-2) με τον Βαγγέλη Γάκκια.

Ο Παναργειακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, τελικά, κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού κόντρα στην ΑΕ Γραμμοχωρίων (2-1). Έτσι, οι Αργείτες πλέον βρίσκονται μόνοι στο τρίτο… σκαλί της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πίσω από την Δόξα Κορησού.

Τα «ελάφια» αν και προηγήθηκαν στο 50′ με τον Αλέξη Λιάπη από το σημείο πέναλτι, τελικά δεν κατάφεραν να κρατήσουν για πολύ αυτό τους το προβάδισμα και τρία λεπτά αργότερα (53′) ο Κόζαρης έφερε το παιχνίδι ξανά στα… ίσια. Το «χρυσό» γκολ που χάρισε και τη νίκη στον Παναργειακό πέτυχε στο 76′ ο Σπύρος Καρανάσιος. Τέλος, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Τζάμος απέβαλε με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα τον Καμπερογιάννη.

Η Αστραπή Μεσοποταμίας «γκέλαρε» και τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη από τον Γράμμο Μαυροχωρίου που έφυγε με το διπλό με σκορ 1-2.

Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν στο ματς με γκολ του Χριστόπουλου στο 37′ (0-1), αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Γρηγόρη Καραμανίδη στο 40′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το νικητήριο γκολ για τον Γράμμο πέτυχε στο 77′ ο Χίσκα.

Ο ΑΣ Νταηλάκης επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας, εκτός έδρας, του Ηρακλή Πολυκάρπης με σκορ 0-3. Οι «κυανόμαυροι» έχοντας σε… δαιμονιώδη φόρμα τον Παπαρούπα που πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του, άνοιξαν το σκορ στο 24′ ενώ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (42′) διπλασίασαν τα τέρματά τους. Το τελικό 0-3 ήρθε στο 67′ με τον Παπαρούπα να σημειώνει χατ-τρικ.

Τέλος, ακόμη μια σημαντική νίκη σημείωσε η ΑΕ Βιτσιού και αυτή εκτός έδρας με τον ΑΟ Κάστωρ, του οποίου επιβλήθηκε με 0-1. Έτσι, οι Τοιχιώτες πέρασαν στην βαθμολογία τους «βυσσινή» και έκαναν ακόμη ένα βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Στα αξιοσημείωτα είναι πως και πάλι, το γκολ για την ΑΕ Βιτσίου πέτυχε ο τερματοφύλακας της ομάδας Χρήστος Κράτσιος στο 63′, ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι.