Η εκπληκτική Αργεντινή με… όργια του ασταμάτητου Σκόλα (28 πόντοι και 13 ριμπάουντ) επικράτησε με 80-66 της Γαλλίας και πάει για την 2η παγκόσμια κούπα της!

Το ματς

Με τον Σκόλα να κάνει ότι θέλει στο ξεκίνημα, η Αργεντινή προηγήθηκε με 10-2 χάρη σε 6 πόντους του ηγέτη της, με τον Κολέ να αναγκάζεται να πάρει timeout. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά ο μάγος Καμπάτσο έγραψε το 14-7 στο 6′. Ο Ντε Κολό με 2 βολε΄ς κατέβασε τη διαφορά στους 4 (21-18) στο 9′. Ο Βιλντόζα αστόχησε στο τελευταίο σουτ του δεκαλέπτου, μένοντας άποντος.

Ο Λεσόρ με κάρφωμα έβαλε μπροστά τη Γαλλία (23-24, 12′). Ο Ντελία με παλικαρίσιο καλάθι έδωσε ξανά προβάδισμα στην Αργεντινή για το 25-24. Ο Σκόλα έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του για το 32-26 στο 17′. Mε φοβερό τρίποντο του Καμπάτσο, οι γκαούτσος έγραψαν το 39-32 στο ημίχρονο. Οι τρικολόρ είχαν 2/13 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά. Ο Σκόλα από την άλλη, είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας double double.

Με τον Βιλντόζα μα αναλαμβάνει δράση στο 3ο δεκάλεπτο, οι Αργεντίνοι έκαναν το 50-38 στο 23′, με τον Κολέ να καλεί εσπευσμένα timeout. Οι γκαούτσος δεν σταμάτησαν εκεί και με τον Ντεκ έγραψαν το 55-40 στο 25′. Ο Ντιλίκινα ήταν ο μόνος που προσπαθούσε να κρατήσει την Γαλλία στο ματς στο 3ο δεκάλεπτο και έγραψε το 60-48 στο 29΄ με δύσκολο lay up.

Ο Γκομπέρ με κάρφωμα μείωσε σε 63-55 στο 32′ βάζοντας το πρώτο του καλάθι εντός πεδιάς στο ματς. Ο Ντεκ με καλάθι στον αιφνιδιασμό έγραψε το 68-57, 4 λεπτά για τη λήξη. Ο Σκόλα με 2 σερί τρίποντα καθάρισε τους Γάλλους, γράφοντας το 74-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-32, 60-48, 80-66

Πηγή: gazzetta.gr