Σε ένα ματς με όλα τα χαρακτηριστικά ενός «ντέρμπι», όπως, άλλωστε, αναμενόταν, οι «κοκκινόμαυροι» του Παναργειακού, παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν στο Μαυροχώρι, τελικά, κατάφεραν να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης με σκορ 0-2 κόντρα στον Γράμμο, διατηρώντας, παράλληλα, ακέραιες τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα, από όπου, για δεύτερη συνεχή αγωνιστική, συνεχίζουν να απέχουν 3 πόντους.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, λοιπόν, έγινε αντιληπτό το τι θα ακολουθούσε στο χορτάρι, μιας και οι δυνατές μονομαχίες- κύρια- στη μεσαία γραμμή… έδιναν κι έπαιρναν, ευτυχώς, όμως, μέσα σε αθλητικά πλαίσια, ενώ η μπάλα, αλήθεια είναι, ότι στο α’ ημίχρονο με δυσκολία έφτανε με αξιώσεις στις δύο περιοχές, με αποτέλεσμα το γκολ στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο να μοιάζει «ακριβό» είδος.

Πιο «ώριμος», αλλά και πιο… διψασμένος για γκολ στην επανάληψη ο Παναργειακός

Με το ξεκίνημα του αγώνα για τα λεπτά του β’ ημιχρόνου, γεγονός είναι, ότι οι παίκτες του Βαγγέλη Σιώμου πάτησαν το χορτάρι με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, ψάχνοντας, αυτή τη φορά, με ορθολογικότερο τρόπο το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα στο σκορ.

Έτσι, δημιουργώντας την αίσθηση ότι διαχειρίζονται επαρκέστερα απ’ ό, τι στο α’ ημίχρονο το δημιουργικό τους κομμάτι, κατάφεραν στο 75’ να βρούνε τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Λάζαρος Δινάδης με κοντινό σουτ «έγραψε» το 0-1

Από την άλλη, οι «κυανόλευκοι» του Βασίλη Αναγνωστόπουλου, αλήθεια είναι, ότι μέχρι το 75’ εμφάνισαν αδυναμία να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Γρηγόρη Κοσμίδη, ενώ μόνο όταν έμειναν πίσω στο σκορ (0-1) έδειξαν σημάδια ζωτικότητας, δημιουργώντας δύο φορές τις προϋποθέσεις για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς, ωστόσο, να τα καταφέρουν.

Μπρος, εντούτοις, στην απειλή να ισοφαριστεί ο Παναργειακός, είναι γεγονός, ότι δεν περιορίστηκε στο να κρατήσει το 0-1, αλλά, αντίθετα, έδειξε να θέλει να πετύχει  κι ένα δεύτερο γκολ, χάρη στο οποίο θα «καθάριζε» το παιχνίδι.

Στο πεντάλεπτο, εντέλει, που ακολούθησε μετά το 0-1, και αφού πρώτα ένιωσε την απειλή για την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, στο 80’ είχε δοκάρι σε κοντινό σουτ του Νικηφόρου Βιέρου, ενώ στο 90’+3’ έδιωξε από πάνω του όλα τα άγχη, βλέποντας τον Τάσο Αγγέλκο να πετυχαίνει με συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή το 0-2 και να διαμορφώνει τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Φωτιάδης, Δημητριάδης, Πρεσπάρης

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Ανδρεόπουλος, Hyska, Μπιτζίκος (88’ Bullari), Σαχινίδης, Ντούκας Σ., Χριστόπουλος, Καραμήτρος, Γιώσης (88’ Τσαδήλας), Φιλκοτσίδης, Βαενάς, Κωνσταντίνου (50’ Ντούκας Ν.)

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος, Τσιάτσος, Αγγέλκος, Δινάδης, Ιωαννίδης, Βρέστα (90’ Τσιγαρίδας), Χότζια, Βιέρος, Ζενελάκ, Χαραλαμπίδης (77’ Παππάς)