Είδος πρώτης ανάγκης ήταν μια νίκη εντός έδρας για τον Ηρακλή Πολυκάρπης, που την αγνοούσε από τη 2η αγωνιστική, οπότε είχε επικρατήσει του Κρόνου με σκορ 4-0, με αποτέλεσμα τη σαββατιάτικη κόντρα του με τη Δόξα Αμπελοκήπων να τη δει, από τη μία, σαν ευκαιρία για μια νέα αρχή στη συγκομιδή «τρίποντων»  στο γήπεδό του, ενώ, από την άλλη, να μείνει στο νικηφόρο δρόμο που άνοιξε την περασμένη αγωνιστική στη Χλόη με αντίπαλο τον Κάστορα, αλλά, παράλληλα, να μη χάσει εντελώς και την επαφή του με την κορυφή της βαθμολογίας.

Τέτοια, ωστόσο, ονειρεμένη εξέλιξη στο ματς με τους «μαυραετούς» του Δημήτρη Ζαρογιάννη, είναι βέβαιο, ότι οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη δεν την περίμεναν, καθότι υπολόγιζαν ότι θα συναντούσαν σθεναρή αντίσταση από τους φιλοξενούμενούς τους, οι οποίοι, όμως, για να είμαστε ακριβείς, κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφα τα δίχτυα τους έως το 31’, για να προκύψει, αμέσως μετά, η αγωνιστική τους «βουτιά» και, παράλληλα, η ταπεινωτική τους ήττα με σκορ 6-0.

Επίδειξη δύναμης, λοιπόν, έκανε ο Ηρακλής μετά το 31’, διασύροντας την άμυνα της Δόξας.

Και ο… χορός των έξι γκολ ξεκίνησε στο προαναφερόμενο λεπτό, οπότε ο Κώστας Παπαθανασίου άνοιξε «λογαριασμό» στο παιχνίδι σημαδεύοντας δίχτυα για το 1-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα (37’), ο Γρηγόρης Μήλιος πέτυχε το 2-0, για να κλείσει το α’ ημίχρονο με σκορ 3-0, χάρη σε τέρμα που σημείωσε στο 41’ ο Δημήτρης Στασινόπουλος.

Στην επανάληψη, αλήθεια είναι, ότι οι «πράσινοι» δεν τράβηξαν το πόδι τους από το «γκάζι», με αποτέλεσμα η επιθυμία τους για περισσότερα γκολ να πιάσει τόπο τρεις ακόμη φορές.

Συγκεκριμένα, στο 66’ ο Κώστας Παπαθανασίου, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ στο 68’ ο Γρηγόρης Μήλιος έβαλε την… υπογραφή του στο 5-0, κάνοντας και αυτός τα τέρματά του δύο στο ματς.

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα (6-0) της αναμέτρησης, διαμόρφωσε στο 71’ ο Δημήτρης Στασινόπουλος, πετυχαίνοντας και αυτός δύο γκολ στο παιχνίδι.

Διαιτητές: Ντούκας, Παυλάκου, Ρόντσης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Αθανασίου, Τσαρνέλας (68’ Παπαϊωάννου Α.), Ρέντας, Τερέζιου, Παπαθανασίου Α., Σίμος, Μήλιος, Πρωτόγερος (84’ Παπαθανασίου Α.), Παπαθανασίου Κ., Στασινόπουλος, Καραμήτρος Ε. (70’ Καραμήτρος Ι.)

ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Ανδρεόπουλος, Τρυφόπουλος Λ., Μιχαλόπουλος Ν., Τρυφόπουλος Θ., Ντίμτσιος, Μελισσανίδης, Ευαγγελίδης (Κωνσταντουλάκης), Ζαφειρόπουλος, Κεσίδης (76’ Καραϊσκάκης), Περσίδης (70’ Γεωργιάδης), Μιχαλόπουλος Χ.