«Το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη», λέει μια λαϊκή ρήση, και αυτή, αν μη τι άλλο, πάτησε «γάντι» στην περίπτωση της ομάδας της Αστραπής Μεσοποταμίας, που το περασμένο Σάββατο, στο ένα εκ των δύο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής ημέρας, όντας «ξύπνια» από την έναρξη της φετινής σεζόν, κατάφερε με τη νίκη της επί της Ομόνοιας Βογατσικού με το καθαρό σκορ 3-0, από τη μία, να διατηρήσει το αήττητό της, ενώ, από την άλλη, επωφελούμενη του ρεπό του Γράμμου Μαυροχωρίου, να παραμείνει μόνη στην κορυφή του «Έβερεστ» της βαθμολογικής κλίμακας.

Να υπογραμμιστεί, εντούτοις, ότι το «κιτρινόμαυρο» συγκρότημα του Γιώργου Τομόπουλου, είναι το μόνο που δεν έχει γνωρίσει ακόμη ήττα στο τρέχον πρωτάθλημα.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για την Αστραπή…

Φορώντας, λοιπόν, οι «κιτρινόμαυροι», για μία ακόμη φορά, από το ξεκίνημα του τρέχοντος πρωταθλήματος το… καλό ένδυμά τους, κατάφεραν στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του τερματοφύλακα των «αρκούδων» Βασίλη Μακρή, να επιβεβαιώσουν την άριστη αγωνιστική κατάσταση που διέρχονται, παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο Λάζαρος Καραμανίδης με διαγώνιο πλασέ από δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Παρά, ωστόσο, τις καλές στιγμές που είχαν οι δύο ομάδες- περισσότερες για να είμαστε ακριβείς από πλευράς γηπεδούχων, το 1-0 παρέμεινε αναλλοίωτο έως το 68ο λεπτό, κατά το οποίο ο Τάσος Σιοπόβου με κοντινή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0), ενώ το τελικό σκορ 3-0 διαμόρφωσε στο 82’ ο Γρηγόρης Καραμανίδης με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι οι γηπεδούχοι, κατά τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου, έχασαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, κάτι που, συμπληρώνει, απόλυτα μάλιστα, τον τίτλο της «δίκαιης» από όλες τις απόψεις νίκη της Αστραπής.

Διαιτητές: Δημητριάδης, Χατζής, Λυρογιάννης

Αστραπή Μεσοποταμίας: Μεϊμαρίδης, Ξανθόπουλος, Σιοπόβου ( 83’ Καλλιμάνης), Ιωαννίδης, Νικολάου, Καρανάσιος, Κοκοβίδης, Μούσιας (57’ Παλαιοδήμος), Καραμανίδης Λ., Καραμανίδης Γρ. (75’ Ψωμιάδης), Ταρέλι (70’ Κρομλίδης)

Ομόνοια Βογατσικού: Μακρής, Μπλιάγκας (80’ Δίμτσιος), Ζβίγγος, Τομόπουλος, Κράιμ, Γιαννάκης, Λαζαρίδης (87’ Πατσογιάννης Δ.), Πατσογιάννης Γ., Νούλας, Τσολακάκης, Σκανδάλης (65’ Τσάμης)