Σε ένα ματς που, όπως εξελίχθηκε, ήταν ακατάλληλο για καρδιοπαθείς, τελικά, ο Μέγας Αλέξανδρος κατάφερε να πετύχει το νικητήριο γκολ (2-1) στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στον μαχητικότατο Μακεδονικό Σιάτιστας, επιστρέφοντας, παράλληλα, στα «τρίποντα» εντός έδρας μετά την Κυριακή 21 Οκτωβρίου, όταν τότε, είχε επικρατήσει στο Δ.Α.Κ. Καστοριάς του Θρίαμβου Σερβιανών με σκορ 1-0.

Πάντως, αν θέλει κανείς να δώσει την πραγματική διάσταση στο σημερινό παιχνίδι, οφείλει να πει, ότι, από τη μία, οι «κυανοκίτρινοι» μπορεί να δυσκολεύτηκαν τα «μάλλα» για να πάρουν τη νίκη, την οποία φυσικό ήταν να πανηγυρίσουν έξαλλα, ωστόσο, από την άλλη, επιβάλλεται να προσθέσει, πως οι παίκτες του Θόδωρου Βόλτση είχαν κατά τη διάρκεια του αγώνα και δη στην επανάληψη «ξοδέψει» ένα… τσουβάλι ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το ματς πριν αυτό φτάσει στα… χασομέρια, οπότε και σημείωσαν το νικητήριο γκολ τους.

Συνοψίζοντας, λοιπόν, αυτό που θα καταθέσουμε κλείνοντας την αναφορά μας για τη συναρπαστικότατη όπως εξελίχθηκε αναμέτρηση, είναι πως παραλίγο να επαληθεύονταν και σήμερα ο άγραφος κανόνας, που θέλει μια ομάδα να χάνει τα «άχαστα» και στο τέλος να… πληρώνει τη νύφη, είτε με ήττα, είτε με ισόπαλο αποτέλεσμα.

Τελικά, όμως, όπως προαναφέρθηκε, η Καλλιθέα πέτυχε το «χρυσό» γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις, χάριν του οποίου της δόθηκε η ευκαιρία να αναρριχηθεί στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για την ιστορία, να αναφερθεί, ότι το 1-0 σημείωσε στο 8’ ο Μίμης Παπαδόπουλος με διαγώνιο σουτ από αριστερά, την ισοφάριση πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 78’ με τον Μούστα, ενώ το τελικό σκορ (2-1) διαμόρφωσε στο 90’+1’ ο Άρης Νικολόπουλος, ο οποίος είχε μπει στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 83’.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι στο 90’+4’ ο Μέγας Αλέξανδρος έμεινε με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, για το ένα λεπτό που απέμενε να σφυρίξει ο διαιτητής κ. Σιδηρόπουλος, λόγω της αποβολής με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του Βασίλη Ηλία.

Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας: Σίσκος, Ηλίας, Τάσιος, Αντωνιάδης K. (90’+4′ Τσόπρας), Μήνος, Σαλβαρίνας (83′ Σιαραφέρας), Μηλιάτης, Γκέκας, Αποστολίδης, Παπαδόπουλος (83′ Νικολόπουλος), Χασάι (83′ Αντωνιάδης Γ.)

13 ΑΟ ΦΛΩΡΙΑΔΑΣ 0 15 -1 -15

Εκκρεμούν οι αγώνες από την 8η αγωνιστική: Μακεδονικός Σιάτιστας – Σούλι Παραμυθιάς, Γρεβενά Αεράτα – Θρίαμβος Σερβανιών, Αχέρων Καναλακίου – Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας και ΑΕ Λευκίμμης – Τηλυκράτης