Το «δύο στα δύο» έκαναν οι Ελληνικές ομάδες στο 2ο Διεθνές  Κύπελλο U15 που διοργανώνεται στον Κολινδρ?? από την EOK, την FIBA Europe, τον Δήμο Πύδνας Κολινδρού και την ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Ελλάδα Α επιβλήθηκε με 80-41 της Ρουμανίας στην οποία αγωνίστηκαν οι Καστοριανοί Κάδρας (6 πόντους) και Δατσιάδης, ενώ η Ελλάδα Β με 93-60 της Βουλγαρίας και θα αγωνιστούν αύριο μεταξύ τους στον άτυπο τελικό του τουρνουά.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ  41 – ΕΛΛΑΣ  Α’  80

Πολύ καλύτερη και με εξαιρετική αμυντική παρουσία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Ελλάδα Α επιβλήθηκε με 80-41 της Ρουμανίας.

Οι Ρουμάνοι ήταν αυτοί που άρχισαν ιδανικά και προηγήθηκαν για πρώτη και τελευταία φορά με 4-0. Η Ελληνική ομάδα «πήρε κεφάλι» για πρώτη φορά στο πέμπτο λεπτό (5-6) με βολές του Σιδηροηλία. Το σερί συνεχίστηκε για τους διεθνείς και γρήγορα έγινε το πρώτο νταμπλ-σκορ με 5-10 για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 7-18.

Με ένα σερί  3-14 η Εθνική έφθασε την υπέρ της διαφορά στο +20 (10-30) στο 17ο λεπτό και ολοκλήρωσε την δεύτερη περίοδο με το υπέρ της 20-38. Και από αυτή την ομάδα οι ένδεκα παίκτες είχαν σκοράρει τουλάχιστον ένα πόντο μέχρι την ανάπαυλα, δείγμα της επιθετικής πολυφωνίας.

Ένα νέο νταμπλ-σκορ ήρθε για την Ελληνική ομάδα (23-46) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, δείχνοντας ότι η νίκη θα ήταν καθαρή και εύκολη. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους (25-57) λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για αυτούς τους διεθνείς που με σερί 23-13 έφθασαν στο εντυπωσιακό τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 7-18, 20-38, 28-57, 41-80

ΕΛΛΑΣ Α (Δήμος-Κολοκυθάς-Κασιμίδης): Βλάσιος 5(1), Δατσιάδης, Καράμπελας 6(1), Μιχαλόπουλος 8, Κωστίκας 2, Σιδηροηλίας 10, Μιχαήλ 8, Οικονόμου 16, Σταυρακούκας 7, Κάδρας 6, Κρασάκης 9, Βούλγαρης 3.