Νίκη του  Α.Σ. Καστοριάς κόντρα στον «Φίλιππο» Βέροιας του οποίου επικράτησε με σκορ 78-66.

Τ??ν πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν, της οποίας η αυλαία άνοιξε σήμερα το απόγευμα, «έγραψε» η Καστοριά στο κλειστό «Δημήτρης Διαμαντίδης», απέναντι, ωστόσο, σε μια ομάδα, τον «Φίλιππο» Βέροιας, που παρά τη ριζική ανανέωσή του το περασμένο καλοκαίρι, ελέω του υποβιβασμού του από την Α2  στη Β΄ Εθνική, παρουσίασε ένα πολύ αξιόμαχο σύνολο, αποτελούμενο από νεαρούς σε ηλικία παίκτες, οι οποίοι τα …έδωσαν όλα στο παρκέ προκειμένου να βάλουν δύσκολα στους «γουναράδες».

Έτσι, στο συναρπαστικό όπως εξελίχθηκε παιχνίδι, που κατά διαστήματα η απόδοση των δύο ομάδων χτύπησε …ταβάνι, η Καστοριά με ένα εκπληκτικό β΄ δεκάλεπτο, κατόρθωσε να δημιουργήσει μια διαφορά της τάξης των δεκαπέντε πόντων, τους οποίους διατήρησε έως τη λήξη της αναμέτρησης. Ωστόσο, να υπογραμμιστεί, ότι στη γ΄ περίοδο, ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και μια «αφλογιστία» των παικτών της Καστοριάς στα πρώτα επτά λεπτά του εν λόγω μέρους, ήταν αρκετά για να ψαλιδιστεί η διαφορά και να αγγίξει τους τρείς πόντους.

Εντούτοις, το Καστοριανό συγκρότημα, στα τρία λεπτά που επέμεναν για να τελειώσει το γ΄ μέρος, κατόρθωσε να επαναφέρει τη διαφορά εκεί όπου την άφησε στη λήξη του α΄ ημιχρόνου (15 πόντους), με αποτέλεσμα αυτή να παραμένει έως το τελευταίο άκουσμα της κόρνας από την γραμματεία και οι «γουναράδες» να πανηγυρίσουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 78-66.