«Ο οίνος ευφραίνει καρδίαν ανθρώπων», λέει μια λαϊκή ρήση και παραφράζοντάς την στην περίπτωση του αγώνα Πεντάβρυσος- Δόξα Αμπελοκήπων, μπορούμε, ανεπιφύλακτα, να αναφέρουμε, ότι η νίκη με σκορ 3-1 των «κυανόλευκων» της Πενταβρύσου επί των «μαυραετών» του Δημήτρη Ζαρογιάννη, προξένησε έντονη ευχαρίστηση στις τάξεις τους, καθότι, από τη μία, πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους το δεύτερο «τρίποντο» εντός έδρας και το τρίτο συνολικά στη φετινή σεζόν, ενώ, από την άλλη, ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κλίμα, ευφορίας, λοιπόν, επικρατεί στο… στρατόπεδο της Πενταβρύσου μετά τη νέα της επιτυχία, ενώ, αντίθετα, σε αυτό των «μαυραετών» υπάρχει μέγας προβληματισμός αναφορικά με την έλλειψη ενός ικανού παίκτη να σημαδεύει δίχτυα, καθότι και στο συγκεκριμένο ματς του περασμένου Σαββάτου, πλην του προβαδίσματός τους στο σκορ (0-1) στο πρώτο λεπτό με τον Κώστα Ευαγγελίδη, δημιούργησαν και αρκετές ακόμη καλές ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο, τις οποίες, όμως, δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν.

Αναφορικά, τώρα, με τα λεπτά της επανάληψης, αλήθεια είναι, ότι οι γηπεδούχοι, που είχαν καθοδηγητή από τον πάγκο τους τον Σάκη Υφαντίδη σε χρέη υπηρεσιακού προπονητή, μπήκαν με το ξεκίνημα πολύ δυνατά και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον «συνήθη ύποπτο» Δημήτρη Δρανιτσάρη, ενώ το «έργο» τους για να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι έγινε πιο εύκολο στο 55ο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο χορτάρι λόγω της αποβολής με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του Χρήστου Γεωργιάδη.

Έτσι, στο 79’ ο Πέτρος Καπατασίδης έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του σημαδεύοντας δίχτυα για το 2-1, ενώ στα… χασομέρια του ματς (90’+1’), ο Δημήτρης Δρανιτσάρης έβαλε τη «σφραγίδα» του στο τελικό σκορ 3-1.

Διαιτητές: Καραταίδης, Γιαμπάνης Τσέλας

ΑΣ Πενταβρύσου: Τσαρούχας, Κυριακόπουλος, Μασμανίδης, Τζέλιος, Σταυρόπουλος (46’ Μεσελίδης), Τοπαλίδης, Γάκης, Καπατασίδης, Δρανιτσάρης, Γρηγοριάδης, Ζυπίδης (89’ Σαββίδης)

Δόξα Αμπελοκήπων: Αναγνωστόπουλος, Ζήρτα, Τρυφόπουλος Λ., Γεωργιάδης, Ντίμτσιος, Τρυφόπουλος Θ., Κεσίδης, Ζαφειρόπουλος, Ευαγγελίδης, Περσίδης, Μιχαλόπουλος (81’ Καραϊσκάκης)