Τα προγνωστικά αναφορικά με το αν το παιχνίδι στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δημουλά» ανάμεσα στην Καβάλα και την Καστοριά θα εξελιχθεί σε ντέρμπι επιβεβαιώθηκαν- πριν από λίγο-, μιας και οι «κυανόλευκοι» του Ανδρέα Καραπιπερίδη, που έπαιζαν το τελευταίο τους «χαρτί» στην προσπάθεια που καταβάλλουν να αποφύγουν τον απευθείας υποβιβασμό από την κατηγορία, κατάφεραν με… σύμμαχο την αποφασιστικότητά τους στο τελευταίο δεκάλεπτο να επικρατήσουν των «γουναράδων» με σκορ 76-67.

Το παιχνίδι, λοιπόν, ήταν, πράγματι, ντέρμπι μέχρι, όμως, τη λήξη της γ’ περιόδου, διάστημα στο οποίο η Καστοριά κατόρθωσε να γυρίσει μια διαφορά δέκα πόντων σε βάρος της (40-30 του α’ ημιχρόνου) και να προηγηθεί στο σκορ με 51-52, ωστόσο, στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο λύγισε μπρος το πάθος, την αποφασιστικότητα και την εκτελεστική δεινότητα των γηπεδούχων.

Επίσης, αξίζει να σημειωθεί, ότι το Καστοριανό συγκρότημα, για μία ακόμη φορά, είχε τραγικά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων (4 εύστοχα στις 23 προσπάθειες), κάτι που, αναντίρρητα, έπαιξε σημαντικότατο ρόλο στην τελική έκβαση του αγώνα.

Γνωρίζοντας, λοιπόν, οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη την 3η συνεχόμενη ήττα, υποχρεώθηκαν να υποχωρήσουν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ό, τι αυτό συνεπάγεται για την πορεία τους από εδώ και στο εξής τόσο σε σχέση με την είσοδό τους στα play off όσο και για την απευθείας παραμονή τους στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Τζιοπάνος Ν.-Σιμητόπουλος (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-30, 51-52, 76-67

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Χουχούμης 10 (2), Παπαζούδης, Καμάρας 12 (1), Ναούμης 20 (3), Προδρόμου 3, Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 17 (3), Σκλήβας 3, Παπάς 3 (1), Σταματογιάννης 8.

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς, Πετρόπουλος 12 (1), Μελισσαράτος 6, Χονδρογιάννης 2, Βλάχος, Απιδόπουλος 2, Χρυσόπουλος 12, Ράπτης 2, Βαβάτσικος 12 (1), Καραμανώλης, Τζακόπουλος 5 (1), Σταμένκοβιτς 14 (1).