Η ομάδα του νέου προπονητή του Α.Σ. Άργους Ορεστικού, Φίλιππου Παπαστεργίου, χάρη στο πειθαρχημένο σε όλα τα επίπεδα παιχνίδι της, που είχε να κάνει με καλή κυκλοφορία της μπάλας, τις αυτοματοποιημένες ενέργειές της στο παρκέ του κλειστού της Κοζάνης, αλλά και την αποφασιστικότητα με την οποία κυνηγούσε κάθε φάση σε άμυνα κι επίθεση, κατάφερε να αξιοποιήσει στο έπακρο όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω, με αποτέλεσμα να κάνει «κτήμα» της το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη νέα αγωνιστική περίοδο με σκορ 55-64.

Από την έναρξη του β’ δεκαλέπτου και μετέπειτα δούλεψε σε υψηλές… στροφές η «μηχανή» του Άργους Ορεστικού

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, ότι οι «λύκοι» δεν πάτησαν στο παρκέ με τις καλύτερες των προϋποθέσεων, με αποτέλεσμα στο ξεκίνημα του αγώνα να βρεθούν πίσω στο σκορ με δέκα πόντους διαφορά (12-2), ωστόσο, βρίσκοντας καλά πατήματα στη συνέχεια, κατάφεραν να ψαλιδίσουν την απόσταση που τους χώριζε από τους Κοζανίτες στον έναν πόντο στη λήξη του α’ δεκαλέπτου (16-15).

Μπαίνοντας, όμως, στον αγωνιστικό χώρο για τα λεπτά της β’ περιόδου, αυτό που πέτυχαν, ήταν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και να το διατηρήσουν καθ’ όλη τη διάρκεια του υπόλοιπου της αναμέτρησης, όντας καλύτεροι των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα να μην τους επιτρέψουν να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους στο παρκέ και να «γράψουν» στο πρώτο… διαγώνισμά τους στη φετινή σεζόν «άριστα», κάτι που, αναντίρρητα, θα τους «οπλίσει» με αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια, αφού, χωρίς καμία αμφιβολία, η εμφάνισή τους το βράδυ της περασμένης Κυριακής στην Κοζάνη ήταν, αν μη τι άλλο, «χορταστική».

Τέλος, άξιο αναφοράς, είναι το γεγονός, ότι MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο παίκτης των «λύκων» Φώτης Φωτιάδης, έχοντας πετύχει 27 πόντους, εκ των οποίων οι έξι προέκυψαν από σουτ τριών πόντων.

Δεκάλεπτα : (16-15), (24-29) ημίχρονο- (41-43), (55-64) τελικό

Α.Σ. ΑΡΓΟΥΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟΥ: (Φίλιππος Παπαστεργίου), Σιδηρόπουλος 15 (1), Μπέτα, Χρήστου, Φωτιάδης 27 (2), Γκόγκος 9, Αντιμισάρης 6, Περσίδης, Κόττας, Μάττας 3 (1), Παντελίδης 3 (1), Σπυρίδης, Γιαγκόπουλος 1.