Τεραστίων διαστάσεων νίκη που ισοδυναμεί με την αναρρίχηση του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε – προ ολίγου- ο Ηρακλής στο κλειστό «Δημήτρης Διαμαντίδης», όπου επικράτησε της Καστοριάς με σκορ 81-87 , υποχρεώνοντάς την, παράλληλα, στην πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν.

Του Δαμιανού Δέλλιου

Η προσπάθεια, ωστόσο, του «γηραιού» για την κατάκτηση της νίκης κορυφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο αποκάλυψε όλα τα προτερήματα του ως ομάδα. Έτσι, καταφέρνοντας να προασπίσει τα συμφέροντα του στο παρκέ εποικοδομητικά –σε άμυνα και επίθεση – πήρε τελικά ως… σουβενίρ για το καλό του παιχνίδι απόλυτα δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα, ικανοποιώντας, ταυτόχρονα, απ’ όλες τις απόψεις τους φίλους του, που τον ακολούθησαν στην Καστοριά για να του συμπαρασταθούν στον δύσκολο αγώνα που είχε.

Σε ό, τι, τέλος, αφορά το Καστοριανό συγκρότημα , αλήθεια είναι, πως έπιασε τα καλά αγωνιστικά του στάνταρ μόνο στο πρώτο μισό του αγώνα , ενώ στην επανάληψη έχασε τη σιγουριά και την επινοητικότητα στις κινήσεις του- κύρια στα αμυντικά του καθήκοντα-, με αποτέλεσμα  να γνωρίσει φυσιολογικά την ήττα.

Δεκάλεπτα: 25-23, 41-39, 52-62, 81-87
Διαιτητές: Παγώνης-Ευφραιμίδης-Ζαχαρής
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 21 (6/9 τριπ.), Πετρόπουλος 9, Μελισσαράτος 13 (1/1 τριπ.), Χονδρογιάννης 2, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 12 (1/3 τριπ.), Ράπτης 9 , Βαβάτσικος 5 (5 ριμπ.), Καραμανώλης, Τζακόπουλος 3 (1/3 τριπ.), Φουρμαναβίτσιους 7 (1/5 τριπ., 8 ριμπ.).
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος, Αθανασούλας 17 (4/4 διπ., 2/4 τριπ., 4 ριμπ.), Σοκ 17 (4/5 διπ., 3/7 τριπ., 10 ασίστ), Ρουτκάουσκας 25 (9/12 διπ., 13 ριμπ.), Πολυτάρχου 4 (0/7 τριπ.), Φίλλιος, Κακαρούδης 18 (5/12 διπ., 1/2 τριπ.), Αποστολίδης, Καλαϊτζίδης 6, Τζουγκαράκης.